• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Video: Vďaka čipu v mozgu hrá opica videohru len pomocou mysle

    14-4-2021 Zem & Vek 55 643 slov zprávy
     

    Neuralink Corporation vizionára a milionára Elona Muska, jedna z jeho mnohých spoločností a zatiaľ jediná na svete, ktorá sa v súčasnosti zameriava na prepojenie ľudského mozgu s počítačom (o ktorej vieme), zverejnila nový článok a video s podrobnosťami o niekoľkých novinkách – vrátane ukážky implantovaného čipu v mozgu primáta, vďaka ktorému dokázala opica hrať známu klasickú hru Pong iba s použitím vlastnej mysle.

    V uvedenom videu spoločnosť Neuralink najskôr demonštruje, ako použila svoj hardvér počítača a mozgový implantát na zaznamenanie základnej línie mozgovej aktivity opice menom Pager, keď hrala jednoduchú hru na obrazovke, v ktorej musela presunúť svoj herný bod na rôzne štvorce len pomocou joysticku a ruky. Vďaka takto získaným základným údajom z procesov v mozgu (kalibrácia) dokázal následne počítač pomocou „strojového učenia“ predvídať, kam bude Pager fyzicky posúvať herný bod a nakoniec jeho smer a konečné miesto dokázal presne predpovedať ešte skôr, než sa presun reálne uskutočnil.

    Vedci potom úplne odstránili joystick a sledovali, ako opica hrá už klasickú videohru, pri ktorej nehýbe rukou a namiesto toho kontroluje hernú akciu iba prostredníctvom jej mysle vďaka hardvéru Link, prenosu údajov cez Bluetooth a zabudovaných tenkých elektródových vlákien v jej mozgu – opica jednoducho iba myslí na pohyb rukou hore alebo dole, aby „odpálila loptičku“ a počítač to expresne rýchlo spracuje a požiadavku vykoná. Táto nová ukážka s opicou Pager jasnejšie načrtáva smer, ktorým sa spoločnosť chce uberať v oblasti ľudských vylepšení, pretože, ako vedci z Neuralink Corporation informovali vo svojom článku, rovnaká technológia by mohla byť použitá na to, aby pomohla napríklad pacientom s paralýzou s prácou na počítači. To by sa neskôr podľa samotného Muska mohlo uplatniť aj na ďalšie paradigmy, vrátane dotykového ovládania na iPhone, či dokonca aj písania pomocou virtuálnej klávesnice.

    Znie to zaujímavo, však? Čoby nie, jedná sa o technológiu, ktorá môže zmeniť svet, otázne je, akým spôsobom. Zrejme záleží na tom, do akých rúk sa nakoniec dostane. Elon Musk vo svojom tweete k danej udalosti uviedol, že dúfa, že testy na ľuďoch začnú prebiehať už tento rok.

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ

    Zdroje:

    1. Watch a monkey equipped with Elon Musk’s Neuralink device play Pong with its brain, Techcrunch.com, 9.4.2021
    2. Monkey MindPong, Neuralink.com
    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]
    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑