• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Vědci potvrdili, že v Jakutsku byl objeven vzácný chlupatý nosorožec. Foto

    31-12-2020 Sputnik CZ 103 266 slov zprávy
     

    „Podle předběžného odhadu má nosorožec tři nebo čtyři roky, je to velmi mladý jedinec. Nejspíše utonul v řece. Jeho tělo bylo výborně zachovalé, zejména část vnitřností, což umožní podrobněji prozkoumat zvláštnosti životních funkcí tohoto druhu,“ sdělil doktor biologických věd Albert Protopopov, který se specializuje na průzkum mamutí fauny.



    Zvíře bylo, podle jeho slov, nalezeno v srpnu 2020 v okolí řeky Tirechtjach. Toto místo je již známé díky dvěma paleontologickým senzacím.


    V roce 2014 tu bylo nalezeno mládě nosorožce Saši, v roce 2019 jeskynní lvíčata Boris a Sparta.


    Zachovalost nálezu zhodnotili paleontologové na 80 %. Předtím byl za nejlépe zachovalého považován Kolymský nosorožec objevený v roce 2007, jeho zachovalost činila 60 %.



    „Abyjský nosorožec se dá již dnes označit za jedinečný, dříve nebyly ve světě nalezeny ani ostatky kostí tohoto věku, nemluvě o zachovalých jedincích. Zpravidla šlob buď o mláďata nebo dospělé jedince,“ okomentoval zprávu Protopopov.



    Nález má být úředně předán Akademii věd k výzkumu, do města Jakutsk má být dopraven v lednu.



    Dítě úplnou náhodou našlo unikátní artefakt starý 3000 let


    Temple Mount Sifting Project předtím informoval, že devítiletý chlapec Benjamin Milt našel na Chrámové hoře v Jeruzalému maličký zlatý korálek, jehož stáří může činit tři tisíce let.


    Ozdoba, z níž pocházel, má čtyři vrstvy, každá z nich se skládá z maličkých zlatých kuliček spojených do podoby květu. Korálek se dost dobře zachoval. Archeolog, kterému nález ukázali, si nejdříve dokonce myslel, že jde o současný výrobek.



    Ukázalo se však, že korálek byl vytvořen za doby Prvního chrámu (pozn. Šalamounův chrám, který existoval v letech 950-586 před naším letopočtem).


    Vědci sdělili, že zlaté výrobky z tohoto období jsou velmi vzácné, protože zlato tenkrát obsahovalo značnou příměs stříbra.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑