• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Agentura Associated Press uvádí, že Čína se pokouší utajit údaje o koronaviru

    30-12-2020 Sputnik CZ 36 389 slov zprávy
     

    Autoři publikace tvrdí, že podle jejich údajů jsou nyní jeskyně v provincii Jün-nan, o nichž se předpokládá, že jsou domovem netopýrů přenášejících virus, pod pečlivou kontrolou čínských úřadů. Novináři rovněž uvedli, že agenti státní bezpečnosti údajně sledovali pohyb jejich skupiny poblíž jeskyní.



    Agentura také předpokládá, že v Číně existuje „zvláštní komise“, která kontroluje výzkumy o viru před jejich zveřejněním, a oficiální Peking údajně přiděluje vědcům velké granty na zkoumání SARS-CoV-2.

    Autoři článku s odvoláním na dokumenty uvedli, že pracovníci zapojení do výzkumu nemají právo předávat třetím osobám údaje, vzorky a další informace týkající se koronaviru.


    Publikace také obvinila čínskou vládu z omezení vědeckého výzkumu nad rámec schválený státem. Autoři publikace píší, že již dříve byly skupině odborníků třetí strany, zkoumající netopýry, zabaveny odebrané vzorky. Čínské ministerstvo zahraničí v reakci na dotaz AP uvedlo, že koronavirus byl zjištěn v mnoha zemích světa a že je třeba výzkum tohoto problému provádět na „globální úrovni“.


    Již v dubnu mluvčí čínského ministerstva zahraničí Hua Chunying zdůraznila, že Čína se od samého počátku držela otevřené a odpovědné pozice ohledně zveřejňování údajů o epidemii koronaviru.



    Čínští vědci předložili novou verzi původu koronaviru


    Čínští vědci nedávno učinili předpoklad, že nový typ koronaviru Sars-CoV-2 mohl vzniknout v roce 2019 v Indii.
    Podle názoru odborníků přešel tento virus na lidi ze zvířat následkem horka a sucha, protože byli nuceni pít stejnou vodu. Mezi dalšími místy vzniku koronaviru uvedli Itálii, Česko, Austrálii, USA a další země. Čína v tomto seznamu není.


    Čínští odborníci vycházeli ve svém průzkumu z fylogenetické analýzy, tedy z dat o mutacích viru, napsal 27. listopadu list The Daily Mail.



    Experti se tak pokusili zjistit původní verzi koronaviru s nejmenším počtem mutací. Dospěli nakonec k závěru, že virus objevený koncem roku 2019 ve Wu-chanu, není „originál“.

    Vědci z Glasgow již podrobili kritice práci kolegů a zpochybnili jejich důkazy.



    „Autoři ignorovali spoustu dostupných epidemiologických dat, které svědčí o zjevném vzniku viru v Číně a o jeho šíření právě odtud,“ prohlásil expert z University of Glasgow David Robertson.



    Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus učinil 27. listopadu prohlášení, že pátrání po původním zdroji nákazy novým koronavirem je třeba zahájit v čínském Wu-chanu. Organizace přitom vyzvala k zamezení spekulací na téma šíření koronaviru v Evropě přes zvířata.


    Hlavní expert z laboratoře WHO Frank Konings již dříve řekl, že koronavirus nového typu byl nejspíš přenesen na lidi prostřednictvím nějakého zvířete nebo několika jejich druhů.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑