• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Bouře na Slovensku: Po sebevraždě bývalého policejního prezidenta chce Fico konec Matoviče i Sorosových sluhů

    30-12-2020 Sputnik CZ 67 1197 slov zprávy
     

    Lučasnký se měl o sebevraždu pokusit v úterý večer ve vězení v Prešově. Později v nemocnici zemřel. Podle informací Denníku N se měl oběsit na teplákové bundě, načež ho postihla mozková smrt. To znamená, že zatímco pacientovi bije srdce, jeho mozek již nefunguje.



    Stalo se tak navzdory tomu, že byl pravidelně monitorovaný a bylo mu poskytováno psychologické poradenství.



    Ministryně spravedlnosti Mária Kolíková (Za lidi) na středečním brífinku uvedla, že se jedná o politickou kauzu a že je za ni připravena nést odpovědnost. Odstoupit však nehodlá.

    „Toto je politická kauza,“ řekla ministryně a dodala: „Pokud bych měla za to, že opatření byla nedostatečná, tak se k tomu postavím čelem.“



    Desátého prosince utrpěl Lučanský ve vazbě zranění oka, ale Kolíková tehdy vyloučila, že šlo o pokus o sebevraždu. To samé tvrdil i slovenský generální prokurátor Maroš Žilinka. Dotyčný měl jen údajně nešťastně spadnout na postel.



    „Spekulace, že mělo být toto zranění způsobené snad i sebevražednými sklony, jsou nepřípustným zásahem do práv obviněného. Toto se provedenou prověrkou vyloučilo,“ tvrdil několik hodin před Lučanského sebevraždou Žilinka.




    Fico za tím vidí fašismus


    Případ okomentoval i předseda opoziční strany Směr-SD a bývalý premiér Robert Fico. Ten především vyjádřil podporu rodině Lučanského a z incidentu obvinil vládu Igora Matoviče. Podle něj je Lučanský politickým vězněm, stejně jako jeho předchůdce Tibor Gašpar, bývalý šéf speciální prokuratury Dušan Kováčik či Kajetán Kičura, bývalý předseda slovenských státních hmotných rezerv.



    „Díky silné a hrdé povaze generála byli potrestáni mnozí vážní zločinci a mafiáni,“ vzpomínal na bývalého policejního prezidenta. „Matovič musí za tragédii generála Lučanského tvrdě pykat, neboť události kolem generála jsou přímým důsledkem toho, že hrubě zneužívá pravomoci ve funkci předsedy vlády. Matoviče netřeba odvolávat, Matoviče je třeba veřejně vyhnat z úřadu vlády,“ zdůraznil expremiér.




    Dále se Fico pustil do liberálních médií a novinářů, kteří dle něj na Slovensku vytvořili atmosféru nenávisti.



    „Ale pykat musí i hyeny typu Tódové či Vagoviče a jim podobní, hyeny, které šíří nenávist a vztek. Ale i političtí sluhové, kteří sedí na policii, na speciální prokuratuře či u soudů. Toto bezpráví a tento mediální fašismus musí skončit,“ zdůraznil Fico.




    Dále se Fico pustil do ministryně spravedlnosti Márie Kolíkové a místopředsedy parlamentu Juraje Šeligy, který byl v minulosti jedním z hlavních organizátorů demonstrací Za slušné Slovensko po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové v roce 2018.

    „Současně očekávám, že Sorosovi sluhové, jako je Šeliga či Kolíková, zítra vyvěsí na budově Úřadu vlády SR transparent s textem – zde sedí kat generála Lučanského. To totiž dělali za Jidášovy zahraniční groše po vraždě novináře Kuciaka a jeho přítelkyně,“ poznamenal Fico.



    Na závěr vyzval svého bývalého stranického kolegu Petra Pellegriniho (Hlas-SD) ke spolupráci.



    „Jen společným postupem můžeme lidi přesvědčit, aby přišli do referenda a jako vyspělý národ ukázali, že za své demokratické lídry nechtějí nebezpečné blázny,“ řekl Fico.



    Pellegriniho strana označila Lučanského sebevraždu za výsledek vyhrocené atmosféry na Slovensku.



    „Tragický krok generála Lučanského vnímáme jako jeden z důsledků atmosféry na Slovensku, kde se závody v zatýkání staly předmětem politického boje. Presumpce neviny se úplně ztratila, obviněné osoby jsou automaticky označovány za zločince a vazba se namísto preventivního stala trestním opatřením,“ uvedla strana Hlas ve svém prohlášení.




    Kdo to bude zítra?


    „Co se to, proboha, na Slovensku děje?!“ reagoval opoziční poslanec Směru Ľuboš Blaha na zprávu o Lučanského pokusu o sebevraždu. Připomíná i předešlý incident s Lučanským, kdy si poranil oko. Proto nevěří, že bývalý šéf policie skutečně spáchal sebevraždu a podezřívá Matoviče, že ho chtěl nechat odstranit.



    „Už jednou se Lučanský ocitl v nemocnici. Před pár týdny. Vláda tvrdila, že došlo k samovypíchnutí  oka. Poprvé to nevyšlo, a tak zde máme druhý pokus. Lučanský zjevně nemůže vyjít z vazby živý. Již v prvním případě existovaly pochybnosti. Vláda odmítla návrh opozice, aby při vyšetřování případu mohly být i opoziční představitelé. Tím pádem je jakákoliv verze, kterou nabídly vládní orgány, maximálně nedůvěryhodná. Dnešek všechny pochybnosti potvrzuje. Říkalo se, že Lučanského si ve vazbě podali... A on v obavě o svůj život nežádal vyšetřování... Toto se říkalo... Ale vláda říká, že to tak není. A kdo by nevěřil Matovičově vládě a její lidem?“ ptal se Blaha.




    Zároveň Matovičovu vládu obvinil z provádění politických čistek v zemi za podpory liberálních médií. Dále vyzval Kolíkovou k okamžitému odstoupení a připomíná, že po vraždě Kuciaka rezignovali premiér, ministr vnitra i ministr kultury.


    Blaha navíc poukázal, že v den, kdy Lučanský údajně spáchal pokus o sebevraždu, vláda schválila prodloužení nouzového a opět poslala do ulic armádu.



    „Přesně v ten samý den, kdy se páchala (sebe)vražda na generálu Lučanském, vláda prodloužila nouzový stav a poslala do ulic armádu. Jakoby věděla, že se k něčemu schyluje. Jakoby se bála lidí, protože věděla, že došlo ke strašnému zločinu,“ poznamenal a ptal se, jak mohl Denník N vědět, že se Lučanský oběsil na teplákové bundě.





    „Závěrečná otázka je nejděsivější. Dnes to byl Lučanský. Kdo přijde na řadu zítra?“ položil si na závěr otázku Blaha.



    Rezignaci ministryně spravedlnosti požaduje i slovenský levicový politik Eduard Chemlár. Rezignovat by podle něj měli i šéf vězeňské stráže, ředitel příslušné věznice a o místo by měli přijít i všichni dozorci, kteří měli v té době službu.



    „Na jedné straně, Milan Lučanský, který měl v devadesátých letech odvahu pustit se do boje s nejagresivnější mafií, byl bezpochyby vnitřně silný člověk a takového člověka jen tak něco nesloží. Na druhé straně byl pod obrovským tlakem, který si nikdo z nás neumí představit – a to nejen vyšetřovacích orgánů, ale i mocných skupin napojených na současnou opozici. Je příliš mnoho lidí, kteří měli zájem na tom, aby Lučanský nepromluvil,“ podotkl Chemlár.




    Vláda reaguje na Lučanského sebevraždu


    Premiér Igor Matovič uvedl, že Lučanského blízcí si zaslouží „od odpovědných bleskurychlé a poctivé odpovědi na všechny otázky“. Dodal, že pokud někdo v případě tragédie Lučanského selhal, tak nebude chráněn a musí být postaven mimo službu.



    První, kdo skončil po pokusu o sebevraždu Lučanského, byl ředitel Sboru vězeňské a justiční stráže (SVJS) Milan Ivan. Svou rezignaci ohlásil ve středu během tiskové konference s ministryní spravedlnosti. Přitom ale podotkl, že příslušníci SVJS nepochybili. Lučanského měli objevit v 16.30 hod při podávání večeře. Ihned se ho pokusili oživit. Ivan vyloučil i cizí zavinění.

    „Předběžné závěry i kamerové záznamy jednoznačně potvrzují naše tvrzení, že tam nebylo cizí zavinění a příslušníci ústavu Prešova neselhali a nezanedbali žádnou podstatnou povinnost,“ uvedl Ivan.



    Kolíková uvedla, že si jeho demise váží a že je to důležitý krok k obnovení důvěry v SVJS.
    Dále slíbila vytvoření široké komise na prošetření případu Milana Lučanského, jejíž součástí má být i opozice, prezidentka, veřejná ochránkyně práv, Slovenská advokátská komora i zástupci evropských organizací.



    „Jsem přesvědčená, že komise dojde k závěrům, že SVJS neselhala,“ podotkla.



    Kolíková potvrdila, že Lučanskému byl přidělen psycholog, přestože předešlé poranění byla údajně nehoda.


    Bývalý policejní prezident byl ve vazbě kontrolován podle předběžného dohledu. Psychologické ani psychiatrické vyšetření podle Ivana u Lučanského nepotvrdily sebevražedné sklony.


    Lučanský čelí obvinění z korupce. Je podezřelý z toho, že si na úplatcích přišel na 510 tisíc eur (13,5 milionu korun). Soud vzal Lučanského do vazby, neboť se obával ovlivňování svědků a pokračování trestné činnosti. Lučanský všechna obvinění popírá.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑