• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Paul Kolbe zo CIA: Nie je potrebné, aby sa Spojené štáty hrali na obeť

    28-12-2020 Zem & Vek 47 625 slov zprávy
     
    Foto: eureporter.com

    Paul R. Kolbe pôsobil 25 rokov na operačnom riaditeľstve zámorských operácií CIA. V súčasnosti je šéfom Belferovho centra, spravodajského projektu pre vedu a medzinárodné záležitosti na Harvard Kennedy School v Massachusetts. Pred Vianocami napísal pre New York Times stĺpček, v ktorom hovorí o ruskej manipulácii s americkými voľbami v minulosti i dnes.


    „Existuje rozhorčenie nad tým, čo je určite úlohou Ruska pri infiltrácii do siete americkej vlády a korporácií, tentoraz cez pokazenú softvérovú aktualizáciu SolarWinds. Politici oboch strán to označili za virtuálny vojnový akt. Amerika musí odpovedať a nielen sankciami,“ vyhlásil senátor Marco Rubio.


    Kolbe vraví, že tento citát pripomína Hamleta a časť, kde sa istá dáma sťažuje: „Spojené štáty sú samozrejme zapojené do rovnakého typu operácií v ešte závažnejšom rozsahu. Sme aktívni účastníci nevídaného a nepriznaného kybernetického konfliktu, ktorý zúri v digitálnom svete. Toto je boj, ktorému sa nemôžeme vyhnúť a nie je potrebné sa hrať na obeť. Rovnako ako my používame kybernetické nástroje na obranu našich národných záujmov, aj ostatní budú proti nám používať kybernetické zbrane.


    NSA a CIA existujú na to, aby prenikali do zahraničných informačných systémov a kradli tajomstvá. Sú v tom veľmi dobrí. Spolu s ministerstvom obrany pravidelne používajú kybernetické nástroje na zisk spravodajských dát zo serverov z celého sveta a na ohrozenie zahraničných informačných systémov a priemyselnej infraštruktúry. Jednotky a nuly sú účinnejšie zbrane ako bomby a rakety. Odhalenie Stuxnetu, Snowdenove úniky a krádež nástrojov CIA odhalili prepracovanosť a rozsah amerických schopností.


    Sily kybernetickej vojny Pentagonu (Cyber Command) prostredníctvom doktríny „obranou vpred“ otvorene uznávajú, že vláda sa zameriava na zahraničné subjekty a informačné systémy. Aj keď je americký útok pevný, obrana zaostáva, čo demonštrujú litánie digitálnych katastrof. Realita je taká, že vláda USA a súkromné firmy nedostatočne investujú do kybernetickej bezpečnosti. Efektívna obrana je kolektívne úsilie, ale agentúry a korporácie sú často bezradné a bezbranné, pokiaľ ide o boj proti vniknutiu krajín ako Rusko, Čína alebo Irán“, dodáva Kolbe.



    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.



    CHCEM PODPORIŤ


    Zdroje:


    (1) With Hacking, the United States Needs to Stop Playing the Victim; autor: Paul R. Kolbe; New York Times, 23.12.2020


    (2) Explainer-U.S. government hack: espionage or act of war?; autor: Jan Wolfe, Brendan Pierson; Reuters, 19.12.2020


    (3) C.I.A. Failed to Defend Against Theft of Secrets by Insider, Report Says; autor: Julian Barnes; New York Times, 16.6.2020


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.



    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑