• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Putin: Rusko je „neškodné a skrznaskrz čisté“ ve srovnání se Západem

    28-12-2020 Svobodné Noviny 89 538 slov zprávy
     

    Ruský prezident Vladimir Putin se na své výroční tiskové konferenci ke konci roku vyjádřil ke zhoršujícím se vztahům mezi Ruskem a Západem a označil svou zemi za „neškodnou a skrznaskrz čistou“.


    Putin protestoval, že USA odstoupily od vojenských smluv s Ruskem a stěžoval si na rozšiřování NATO do bývalého sovětského bloku.


    Putin odpověděl BBC otázku týkající se ruské odpovědnosti za diplomatické selhání a řekl: „Teď o tom, že jsme neškodní a bez poskvrnky. Ve srovnání s vámi, ano, je to fakt, jsme neškodní a naprosto čistí, protože jsme souhlasili s osvobozením od jednoznačného sovětského diktátu těch zemí a národů, které se chtěly rozvíjet nezávisle.“



    „Slyšeli jsme vaše ujištění, že NATO se nebude rozšiřovat na Východ, ale vy jste své sliby nedodrželi,“ dodal podle ruské tiskové agentury TASS.


    Sovětský svaz se spolu s okruhem satelitních států známých jako Varšavská smlouva rozpadl v roce 1991. Zatímco mnohé bývalé sovětské republiky, zejména ty v Pobaltí, vzdorovitě prosazovaly svou nezávislost, z Putinových slov vyplývala jistá míra ruské benevolence, která jim umožnila pokojný odchod. Z odštěpených republik vstoupily do NATO Estonsko, Lotyšsko a Litva, které vstoupily do vojenské aliance v roce 2004. Od té doby do bloku dobrovolně vstoupili bývalí členové Varšavské smlouvy Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Bulharsko a Albánie.


    Putin dále vyzdvihl diplomatické kroky na Západě, které považuje za důvody pro tento riff.


    „Odstoupili jsme od Dohody o protibalistických raketách? To jsme nebyli my. A my jsme nuceni reagovat vytvořením nových zbraňových systémů, které potlačují hrozby. Pak naši kolegové odstoupili od Smlouvy o jaderných silách středního dosahu. Byli jsme to my, kdo se stáhl? Ne, to byli naši američtí partneři,“ ohradil se ruský prezident. „V souladu s tím jsme řekli, že nebudeme vyrábět a nasazovat takové zbraňové systémy, dokud americké zbraně nedorazí do Evropy. Přesto na to nikdo nereaguje, nikdo nereaguje.“


    Spojené státy odstoupily od Dohody o protibalistických střelách v roce 2002 za vlády prezidenta George W Bushe. Za prezidenta Donalda Trumpa USA v roce 2019 opustily Smlouvu o mezinárodních jaderných silách (INF).


    Trump dále stáhl USA ze Smlouvy o otevřeném nebi s Ruskem v roce 2020.


    „Pak odstoupili od smlouvy o otevřeném nebi,“ poznamenal Putin a dodal, že tento krok v podstatě vyžaduje odvetná opatření ze strany Ruska. „A co tedy máme dělat? … Nechat to být? Takže vy, jako země NATO, nad námi poletíte a budete všechno hlásit americkým partnerům a my budeme připraveni o tuto příležitost týkající se amerického území.“


    Putin se nezabýval mnoha přímými ruskými akcemi, které rozdmýchaly napětí se Západem, především invazí a anexí Krymského poloostrova z Ukrajiny v roce 2014, kvůli níž bylo Rusko vyloučeno ze skupiny G8. Nezabýval se ani americkým důvodem pro opuštění Smlouvy o otevřeném nebi, kterým bylo údajné nedodržování podmínek ze strany Ruska.


    Rusko-západní vztahy dále poškozuje pokračující podpora Moskvy syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi, který vede léta trvající kampaň za potlačení rebelů, z nichž někteří získali americkou podporu.






    Reklama



    loading...









    Loading...











    Podobné články





    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑