• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Vědec předpověděl silná zemětřesení po celé planetě

    27-12-2020 Sputnik CZ 68 401 slov zprávy
     

    „Existují dvě hlavní formy atmosférické cirkulace: forma C je spojena s azorskou anticyklónou a forma E pak se sibiřskou. A když jsou tyto meridionální procesy zesíleny, pak se zemětřesení vyskytují více, obzvláště ta silná. Je to způsobeno blokováním atmosféry silnými anticyklónami. A nyní jsme již několik let svědky převahy meridionálních forem cirkulace. A budou i nadále dominovat asi dvě desetiletí, a to povede k poměrně silnému zemětřesení po celém světě,“ řekl.



    Při zlomech tektonických desek pod vlivem atmosféry se země může ohýbat o 40 cm, zdůraznil Bokov. Na druhé straně vedoucí klimatologické laboratoře Institutu geografie Ruské akademie věd Vladimir Semenov zase poznamenal, že zvýšený výskyt zemětřesení by neměl být považován za nic jiného než za náhodu.


    Dříve v pátek seismologové zaznamenali dvě zemětřesení o síle 3,8 a 4 stupně v Tichém oceánu u východního pobřeží Kamčatky.
    Ve stejný den bylo zemětřesení o síle 6,3 stupně zaznamenáno na Filipínách. Epicentrum se nacházelo v moři 2 km severozápadně od města Calatagan na jihu ostrova Luzon. Informace o obětech či škodách nejsou.


    Varování před erupcemi v Yellowstonu


    Sopka v Yellowstonu se nachází v Yellowstonském národním parku ve Wyomingu a je jedním z 20 dalších supervulkánů po celém světě, včetně velkých kalderových sopek Japonska, Indonésie a Jižní Ameriky. Vědci nevědí, kdy tato sopka vybuchne, protože se v současné době nabíjí, zatímco její magmatické komory se plní roztavenou horninou ze zemského pláště. Probuzení sopky by bylo pro USA zničující, protože se předpokládá, že by okamžitě zemřelo nejméně 87 000 lidí a dvě třetiny Ameriky by byly zničeny.


    Neexistují však žádné důkazy, že by v nejbližší době mělo dojít k erupci jakékoli velikosti.


    Bill McGuire, profesor geofyzikálních a klimatických rizik, však varoval, že pokud dojde k erupci, mohlo by to ovlivnit celý svět, protože globální teploty by klesly.


    V rozhovoru pro Express.co.uk řekl, že v roce 2021 není větší pravděpodobnost výbuchu, než byla v roce 2020. Pokud by však došlo v roce 2021 k velké erupci, následovala by sopečná zima.


    Podle jeho slov by globální teploty na několik let klesly, což by na jistou dobu zapůsobilo proti globálnímu oteplení.



    „Úroda by selhala v masovém měřítku, zatímco hladomor a následné občanské nepokoje by otestovaly, kde jsou hranice civilizace,“ uvedl.



    Erupce této sopky by mohla být asi 6000krát silnější než ta, ke které došlo v roce 1980, kdy vybuchla Mount St. Helens. Při erupci tehdy zemřelo 57 osob.


    Vědci z Yellowstonské sopečné observatoře pozorně sledují oblast Yellowstonu, zda nedochází k nějakým změnám, které by ukazovaly, že by mohlo dojít k výbuchu.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑