• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Rusko rozšířilo platnost smlouvy START III na hypersonický systém Avangard

    25-12-2020 Sputnik CZ 48 302 slov zprávy
     

    „Udělali jsme toto přátelské gesto, nehledě na řadu právních otázek, týkajících se nekonstruktivních postojů USA ke kontrole podobných systémů. Tyto otázky je nutné vyřešit. Jsme otevřeni vést diskusi v různých formátech,“ vyjádřil se Vladimir Jermakov.


    Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov již v polovině listopadu uvedl, že Rusko je připraveno zařadit do smlouvy START III systémy Avangard a Sarmat, avšak upozornil, že systémy Poseidon a Burevestnik, jako i řada jiných, se k ní vztahovat nebudou.


    Smlouva START III mezi Ruskem a USA vstoupila v platnost 5. února roku 2011. Jejím cílem je snížení počtu jaderných zbraní. Podle této smlouvy musí každá strana snížit své jaderné arzenály tak, aby za sedm let a dál nepřekročil celkový počet zbraní 700 mezikontinentálních balistických raket, balistických raket na ponorkách a těžkých bombardérech a také 1 550 bojových hlavic a 800 odpalovacích ramp na pozicích a mimo ně.


    V současné době je smlouva START III jedinou platnou smlouvou o omezení zbrojení mezi Ruskem a USA. Její platnost končí 5. února 2021.


    Jermakov se také vyjádřil k soupeření zemí v oblasti vývoje hypersonických zbraní. Jermakov upozornil na fakt, že některé země, včetně USA, se snaží přilévat olej do ohně.



    „Soupeření v oblasti vývoje nových zbraní, včetně těch hypersonických, již určitě probíhá. Není to pro nás žádná novinka. Konkurence v oblasti vývoje zbraní trvá už alespoň stovku let,“ reagoval Jermakov na zprávu o spolupráci USA s Austrálií na vývoji společné hypersonické střely dlouhého doletu.
    Jermakov varuje, že kromě vedoucích vojenských mocností se vývojem hypersonických zbraní zabývají i jiné země. Podle přibližných odhadů jich může být deset a i více.



    „Horší je, že v současnosti se někteří snaží tuto konkurenci vyostřit a zamaskovat ji pod soupeření mezi velmocemi, například v oblasti high-tech. Spojené státy mají v úmyslu dosáhnout vojenské převahy v duchu reaganomiky založené na myšlence míru, který má ale základ v síle,“ vysvětlil Jermakov.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑