• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Jazyk náš, nepřítel náš. Jak se zbavit závislosti na jídle?

    22-12-2020 Sputnik CZ 63 316 slov zprávy
     

     „Všechny naše problémy a nemoci, od onkologických nebo kardiovaskulárních přes metabolický syndrom, zvýšení hladiny cholesterolu a cukru v krvi, až po zvýšení tlaku a vzniku cukrovky, souvisí s malým orgánem lidského těla o velikosti šesti centimetrů čtverečních. Je to jazyk a jeho receptory, díky nimž můžeme rozlišovat různé chutě – kyselou, sladkou, hořkou nebo slanou. Na tomhle kousku jazyka…stojí celé naše zdraví,“ vysvětlil Mjasnikov, nakolik je pro nás lidi důležitá chuť jídla.



    Lékař však poznamenává, že různé chutě jsou nejen zdrojem problémů, ale také požitku.


    „To, zda bude jídlo působit jako lék, nebo jako jed, závisí pouze na množství,“ pohrozil lékař těm, kteří se přejídají nejen během svátků.
    Lékař zdůraznil, že ve stravování je velice důležité zachovávat rovnováhu. Úplně vynechat byste měli jenom výhradně škodlivé pokrmy, jako například cukroví, moučná a smažená jídla, klobásy a fastfood.


    Mjasnikov se divákům pochlubil, že sám nekonzumuje chléb a poměrně úspěšně odolává šunce.


    Další dobrou radou je přestat používat sůl. Lékař slibuje, že za měsíc si na ni už ani nevzpomenete.


    „My jsme ovládáni jídlem. Vytváříme si návyky a právě návyky a chtění nás zabíjí…Potom už vůbec nejsme schopni pocítit opravdovou chuť jídla,“ vysvětlil lékař.


    Na závěr Mjasnikov dodal, že právě vytváření správných chuťových návyků nám umožňuje vést zdravý životní styl a užívat si života.


    Zajídání stresu


    Přední dietoložka a konzultantka firmy Enzymedica UK May Simpkinová uvedla v rozhovoru pro Express několik užitečných rad, které vám mohou pomoci zbavit se emocionálního přejídání ve stresových situacích.


    Dietoložka vysvětlila, že neschopnost odolat nezdravému jídlu je spojena se změnami v oblastech odpovědných za rozhodování a kontrolu impulzů.


    První rada proto zní: vyhýbejte se pohledům na nezdravé potraviny a také místům, kde byste je mohli spatřit. Obcházejte proto stranou cukrářské oddělení v obchodě.


    Druhou radou je pít dostatečné množství tekutin. Nejlepší je dávat přednost čisté vodě, ale vhodnými budou i bylinkové čaje nebo polévky.
    Dietoložka upozornila, že lidé si totiž velice často pletou pocit hladu a žízně a následkem toho mnozí nakonec sáhnou po nezdravých potravinách.


    Názory vyjádřené v článku se nemusí vždy shodovat s postojem Sputniku.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑