• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    V Rusku označili českou neziskovku za nežádoucí organizaci. Na jejím vzniku se podílel Člověk v tísni

    21-12-2020 Sputnik CZ 40 430 slov zprávy
     

    „Generální prokuratura RF na základě výzkumu získaných materiálů rozhodla o označení aktivit zahraniční nevládní organizace Prague Civil Society Centre (pražské Centrum pro občanskou společnost, Pražské občanské centrum) (Česká republika) za nežádoucí,“ stojí v prohlášení.



    Generální prokuratura tvrdí, že aktivity Prague Civil Society Centre představují hrozbu pro ústavní pořádek a bezpečnost Ruska. Organizace tak v zemi nyní nesmí nadále působit a ruští občané s ní nesmějí spolupracovat.



    Informace o přijatém rozhodnutí byla odeslána na ruské ministerstvo spravedlnosti, a to kvůli jejímu zanesení na seznam zahraničních a mezinárodních nevládních organizací, jejichž aktivita je označena za nežádoucí v Rusku.

    Rozhodnutí ruské prokuratury okomentovalo i samotné centrum.



    „Věříme, že odvážná a kreativní občanská společnost činí jakoukoli zemi lepším místem pro život svých lidí. Zůstáváme oddáni podpoře občanské společnosti napříč východní Evropou a Střední Asií,“


    uvedli na svých stránkách.

    Jako jeden z prvních českých politiků na věc reagoval poslanec Jan Lipavský (Piráti), který vyzval vládu k reakci.



    „Z Kremlu opět přichází mráz. Rusko dnes zakázalo činnost české lidskoprávní organizaci Prague Civil Society Centre (Středisko pro občanskou společnost). Ruská prokuratura ji označila za ‚nežádoucí‘. Věřím, že se česká vláda vůči takovému kroku náležitě ohradí,“ napsal na Twitteru.






    Na vzniku této organizace se v únoru 2015 podílel Člověk v tísni. Ruské orgány tuto nevládní humanitární organizaci označily za nežádoucí již loni. Jejím cílem je podpora občanské iniciativy v zemích Východního partnerství (Bělorusko, Ukrajina, Moldavsko, Gruzie, Arménie, Ázerbájdžán), v Rusku a v zemích Střední Asie.



    Kromě Člověka v tísni má centrum další dva zakladatele. Jedná se o polský Institute of Public Affairs, norskou organizaci Human Rights House Foundation. Finance poskytují dvě soukromé nadace (C.S. Mott Foundation a Oak Foundation) a také česká, americká a švédská vláda, uvedl Člověk v tísni na svém webu.

    Letos v únoru předseda komise ruské dolní komory parlamentu pro vyšetřování zasahování do záležitostí Ruské federace Vasilij Piskarjov prohlásil, že Člověk v tísni patří mezi deset zahraničních organizací, které podněcuje mezi ruskou mládeží přání požadovat legalizaci užívání drog v Rusku.


    Mezi další organizace patří Národní fond na podporu demokracie, Mezinárodní republikánský institut, Národní demokratický institut, Atlantická rada, Nadace Otevřená společnost (všechny USA), Otevřené Rusko (Anglie), Člověk v tísni (Česká republika). Seznam zahrnuje také tři největší mediální holdingy, a sice Meduza (Lotyšsko), BBC (Anglie), Svobodná Evropa (USA).


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑