• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Jak se chce ministerstvo obrany v roce 2021 „zbavit armádního skanzenu“? Chystá se největší vojenská zakázka

    21-12-2020 Sputnik CZ 65 505 slov zprávy
     

    Nákupy vojáci připravují i přes to, že kabinet kvůli schválení státního rozpočtu minulý týden vzal resortu deset miliard korun. Tyto peníze se ale podle premiéra Andreje Babiše a ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) už začátkem příštího roku armádě vrátí. Celkový roční rozpočet ministerstva obrany tak má být v roce 2021 slíbených 85 miliard korun.



    „Můžeme to garantovat, v lednu se to vrátí,“ uvedl Babiš s tím, že resort obrany peníze dostane jen v jiné struktuře a v jiném čase.

    „Peníze budou převedeny do vládní rozpočtové rezervy, s tou disponuje vláda, a my počítáme s tím, že primárně budou použity zase zpět do armády,“ potvrdila ministryně financí.



    Podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) je potřeba se „zbavit armádního skanzenu“, který Česko má. Musí budovat profesionální armádu s moderní technikou, uvedl.



    Největší armádní tendr ČR


    Zmiňme, že stále pokračuje tendr o největší zakázku pro českou armádu. Jde o zakázku v hodnotě 53 miliard korun na dodávku 210 bojových vozidel pěchoty. Do uvedeného tendru ministerstvo obrany přizvalo španělskou odnož amerického gigantu General Dynamics s vozem Ascod, švédsko-britský podnik BAE Systems s obrněncem CV-90, a německou společnost Rheinmetall Landsysteme se svou novinku Lynx.



    „Je jednoznačně stanovený finanční strop – necelých 52 miliard korun – a nad tuto cenu se nechceme pohybovat,“ upřesňuje náměstek pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic ministerstva obrany Lubor Koudelka.




    Ten rovněž dodal, že výrobci pásových transportérů mají začátkem příštího roku podat finální nabídky.

    „Máme připraveny veškeré mechanismy, takže je to de facto jenom doplnění údajů do multikriteriálního matematického modelu, který nám dá vítěze,“ dodává ředitel sekce rozvoje sil ministerstva obrany Ivo Střecha.



    Podle náměstka Koudelky se počítá s tím, že smlouva bude podepsaná do poloviny příštího roku. Kromě 210 vozidel v sedmi různých variantách vítěz výběrového řízení bude muset dodat dalších 29 servisních a dílenských vozů na kolovém podvozku 8x8.



    Nejvíce vozidel bude v bojové verzi, další budou ve verzích velitelské, průzkumné, ženijní, vyprošťovací, zdravotnické a jako dělostřelecká pozorovatelna.


    Velká část vozidel se má vyrábět hlavně ve státním podniku VOP CZ, kde by měl probíhat i jejich servis.


    Nová samohybná děla a protiletadlový raketový systém


    Příští rok armáda pořídí také nová samohybná děla a protiletadlový raketový systém. Ten chce ministerstvo obrany koupit přímo od izraelské vlády. Za čtyři baterie raketového systému Spyder zaplatí deset miliard korun.



    Mluvčí MO ČR Jan Pejšek poznamenal, že armáda při výběru dodavatele posuzovala celkem devět systémů od sedmi výrobců.

    „Na základě průzkumu trhu, konzultací se spojenci, oficiálních informací výrobců, průmyslového dne a studie proveditelnosti armáda jako nejvhodnější systém pro své konkrétní podmínky a potřeby zvolila protiletadlový raketový systém Spyder z produkce izraelské státní společnosti Rafael,“ řekl mluvčí.



    Stejně tak se už ministerstvo obrany rozhodlo nakoupit francouzská samohybná děla Ceasar – 52 kusů bude stát šest miliard.


    Armádní plánovače teď čeká další práce, za šest let skončí pronájem gripenů, a proto se už teď připravuje materiál, co dál s nadzvukovým letectvem. Politici toto strategické rozhodnutí mají udělat na podzim roku 2021.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑