• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Lékař poradil, jak se zachránit před zářením z chytrých telefonů

    20-12-2020 Sputnik CZ 71 403 slov zprávy
     

    Čím častěji člověk používá telefon a čím blíže k němu je, tím je nebezpečí větší. Uvedl to agentuře Prime neurolog a neurochirurg sítě SM Klinika Marat Jakupov.



    „Vzhledem k neustálému používání smartphonů, a tedy častým negativním účinkům elektromagnetického záření na živé tkáně člověka, se mohou objevit časté bolesti hlavy, denní ospalost, zvýšená podrážděnost a únava,“ poznamenává lékař.



    Čím je silnější zdroj elektromagnetického záření, tím vyšší je riziko mutací v jádrech našich buněk, které často způsobují rakovinu, dodává.
    Elektromagnetické vlny mohou vést k ohřívání vnitřních tkání a nebezpečné záření mobilního zařízení je absorbováno mnoha lidskými orgány.


    Chcete-li snížit riziko možné újmy na organismus kvůli mobilnímu telefonu, Jakupov doporučuje, abyste jej nepoužívali příliš často, při hovoru si jej nedávat k hlavě a když s nikým nevoláte, mějte jej co nejdál od sebe. Lepší je vybrat mobil s menším výkonem a nenosit ho v kapsách. Telefonní hovory byste měli zkrátit, a pokud máte dlouhý hovor, udělejte si přestávku 15 minut. V noci by měl být telefon vypnutý.


    Nebezpečí modrého světla z obrazovek mobilních přístrojů


    Světelná vlna z obrazovek mobilních přístrojů je nejkratší ve viditelném spektru a má přitom maximální energii. Modré světlo vyzařují skoro všechny mobilní přístroje, protože jsou v nich využívány LED žárovky a zářivky. A toto světlo může být nebezpečné, uvedla v rozhovoru oftalmoložka moskevské SM Kliniky Arpine Adamjanová.


    Světelná vlna z obrazovek mobilních přístrojů je nejkratší ve viditelném spektru a má přitom maximální energii. Modré světlo vyzařují skoro všechny mobilní přístroje, protože jsou v nich využívány LED žárovky a zářivky. A toto světlo může být nebezpečné, řekla v rozhovoru pro agenturu Prime oftalmoložka moskevské SM Kliniky Arpine Adamjanová.



    „Modré světlo obrazovek mobilních přístrojů čili takzvané HEV záření má řadu nedostatků, které škodí organismu. Modré světlo má záporný vliv na sítnici oka a vyvolává v ní chemické reakce, které ničí fotoreceptory a buňky pigmentového epitelu sítnice (tyto procesy jsou ireverzibilní),“ vysvětluje lékařka.



    Kromě toho HEV záření vede k předčasnému stárnutí pokožky a provokuje vznik pigmentových skvrn. Modré světlo snižuje produkci hormonu spánku melatoninu a vyvolává nespavost. Může se vyvíjet syndrom „suchého oka“ dystrofie sítnice, oči se začnou unavovat a zrak se bude snižovat, dodala Adamjanová.



    Částečnou ochranu před modrým světlem mohou poskytnout speciální počítačové brýle se žlutým světelným filtrem, který ho absorbuje. Nejlepší ale bude používat přístroje ve dne a jednou za hodinu nechat oči odpočinout. Dvě nebo tři hodiny před spánkem bychom vůbec neměli tyto přístroje používat.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑