• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Zpozorněte a čtěte! Tento oblíbený oříšek může být smrtelně nebezpečný

    16-12-2020 Sputnik CZ 71 412 slov zprávy
     

    V podstatě jde o to, že nezpracovaný oříšek obsahuje olejnatý toxin urushiol. Tato toxická látka může vyvolat alergickou kontaktní dermatitidu, kterou doprovází vznik svědivých pupínek nebo skvrn na kůži.



    Pokud však něčí tělo toxin urushiol zcela nesnáší, pak může i jeho velmi malá dávka vést k úmrtí.

    Proto je samozřejmě lepší kešu vždy před konzumací tepelně upravit. Zpracované ořechy jsou navíc velmi bohaté na nenasycené tuky, vitamíny, minerály a antioxidanty. A po důkladném zpracování už si můžete být zcela jisti, že kešu neobsahuje žádné nebezpečné látky.


    Vlašské ořechy


    Dříve vědci zjistili, že zařazení vlašských ořechů do každodenní stravy zvyšuje počet užitečných bakterií ve střevech a pomáhá posílit srdce. Výsledky studie zveřejnil časopis Nutrition.


    Američtí vědci z Pensylvánské univerzity již dříve zjistili, že strava s nízkým obsahem nasycených tuků, které obsahují vlašské ořechy, snižuje hladinu cholesterolu a krevní tlak, což přispívá k posílení srdce. V nové práci se autoři rozhodli zjistit, jak ovlivňují vlašské ořechy gastrointestinální trakt.


    Pro studii výzkumníci přijali 42 dobrovolníků s nadváhou ve věku od 30 do 65 let. Před zahájením experimentu jedli účastníci dva týdny jako průměrní Američané.


    Poté byli náhodně rozděleni do tří skupin. Ve stravě všech tří skupin byly nasycené tuky nahrazeny buď vlašskými ořechy, nebo rostlinnými oleji. Jedna ze strav obsahovala celé vlašské ořechy; druhá byla bez vlašských ořechů, ale obsahovala kyselinu alfa-linolenovou (ALA) obsaženou ve vlašských ořeších a polynenasycené mastné kyseliny; třetí byla také bez vlašských ořechů, ale s ALA a jinou kyselinou – olejovou.



    Experiment trval šest týdnů. Výsledky ukázaly, že denní konzumace vlašských ořechů v rámci zdravé stravy vede ke zvýšení počtu prospěšných bakterií ve střevě.


    „Strava s vlašskými ořechy obohacovala množství zdravých střevních bakterií,“ uvádí v tiskové zprávě Kristina Petersenová, jedna z autorek studie, a dodala: „Především je to Roseburia, která je spojena s ochranou vnitřní střevní výstelky. Také jsme viděli obohacování u Eubacterie eligens a Butyricicoccus.“



    Autoři věří, že existuje přímá souvislost mezi změnou střevního mikrobiomu a přínosným účinkem vlašských ořechů na kardiovaskulární systém.

    Zvýšení počtu Eubacteria eligens vede ke snížení krevního tlaku a Lachnospiraceae zase ke snížení arteriálního tlaku, celkového a „špatného“ cholesterolu. Ve skupinách, kde byly vlašské ořechy nahrazeny rostlinnými oleji, růst těchto bakterií nebyl pozorován.



    „Nahrazení běžné stravy, zvláště pokud je to nezdravé jídlo, vlašskými ořechy je malou změnou, kterou můžete snadno udělat, abyste zlepšili svou výživu,“ říká Petersenová.



    Vědci se domnívají, že užívání 50 – 80 gramů vlašských ořechů denně pozitivně ovlivňuje střeva, snižuje riziko srdečních onemocnění a přispívá k celkovému zklidnění organismu.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑