• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Byla objevena skupina lidí, která může nejdéle přenášet koronavirus na ostatní

    14-12-2020 Sputnik CZ 37 338 slov zprávy
     

    Vědci odebrali vzorky od 20 lidí s oslabenou imunitou a covidem-19, z nichž patnácti byla poskytována aktivní léčba nebo chemoterapie. U 11 lidí měl koronavirus těžký průběh. Od účastníků experimentu bylo odebráno celkem 78 vzorků. Uvádí se, že virová RNA v analýzách byla detekována během 78 dnů po nástupu příznaků a životaschopný virus byl detekován v deseti ze 14 vzorků. Vědci také vzali kontrolní vzorky biomateriálu z nosohltanu od pěti lidí a umístili je do buněčných kultur. V nich rostl virus po osmém, 17., 25., 26. a 61. dni od nástupu nemoci. Vědci uváděli, že pacienti se silně potlačenou imunitou, dokonce i po transplantaci hematopoetických kmenových buněk nebo po buněčné terapii, mohou mít v těle životaschopný koronavirus po dobu minimálně dvou měsíců.



    V této souvislosti varovali, že možná by měla být znovu zvážena současná doporučení týkající se preventivních opatření u lidí s oslabeným imunitním systémem.


    Profesorka Marina Sekačovová ze Sečenovské univerzity v rozhovoru pro noviny Izvestija potvrdila, že lidé s potlačenou imunitou mají potíže spojené s tím, jak dlouho se virus nachází v organismu. Podle jejích slov je to vidět na tom, jak zdraví lidé koexistují s virovými infekcemi a jak relativně bezpečné viry mohou vést ke smrti pacientů s potlačenou imunitou. Proto může být eliminace (schopnost viru opustit tělo) covidu-19 u těchto pacientů ztížena.


    Albert Rizvanov, ředitel Vědecko-klinického centra precizní a regenerativní medicíny, profesor na katedře genetiky Ústavu základního lékařství a biologie Kazaňské federální univerzity, upozornil na skutečnost, že podle výzkumu lidé s imunosupresí většinou onemocněli koronavirem v těžké formě a byli infekční déle než v obvyklých případech.


    Lékař a televizní moderátor Jevgenij Komarovskij již dříve uvedl, že nejaktivnější fáze šíření koronaviru začíná dva dny předtím, než se u infikovaných lidí objeví první příznaky.


    Podobný názor sdílí i Natalja Pšeničná, zástupkyně ředitele pro klinickou a analytickou práci Ústředního vědecko-výzkumného ústavu epidemiologie při Rospotrebnadzoru. Uvedla, že koncentrace viru může být vysoká v horních dýchacích cestách člověka dva až tři dny před objevením se příznaků infekce. Nemocní lidé mohou virus aktivně šířit v prvním týdnu po nákaze.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑