• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Vědci vysvětlili, které potraviny pomáhají déle udržovat kognitivní schopnosti

    13-12-2020 Sputnik CZ 33 325 slov zprávy
     

    Aby vědci zjistili, jak souvisí jídelníček se změnami kognitivních schopností ve stáří a mohou-li některé potraviny a stravovací návyky pomoci udržet je déle, analyzovali údaje od 1787 obyvatel Velké Británie ve věku 46 až 77 let.



    Údaje se podařilo shromáždit pomocí UK Biobank, rozsáhlé biomedicínské základny a výzkumného zdroje, který obsahuje podrobné genetické informace a zdravotní údaje o 500 000 obyvatelích Velké Británie.


    Všichni účastníci, jejichž údaje byly použity ve studii, podstoupili několikrát test k určení kognitivních schopností (Fluid Intelligence Test - FIT). Kromě toho vyplnili dotazníky, v nichž uvedli, z čeho se skládá jejich tradiční jídelníček a zda pijí alkohol.


    Účastníků se například ptali, jak často jedí čerstvou zeleninu a ovoce, jaké jídlo preferují - tučné nebo nízkotučné, zpracované či nikoliv, jaké maso jedí, zda jedí mléčné výrobky a sýry, jak často pijí kávu a čaj, zda pijí alkohol - například likér, červené nebo bílé víno.


    Po analýze těchto údajů vědci došli ke čtyřem hlavním závěrům:



    1. Nejvyšší účinnost v prevenci kognitivních poruch souvisejících s věkem prokázala pravidelná konzumace sýra.

    2. Každodenní pití červeného vína rovněž zlepšuje kognitivní schopnosti.

    3. Pozitivní vliv na dlouhodobé zachování kognitivních funkcí má i konzumace jehněčího masa jednou týdně, nikoli však jiného červeného masa.

    4. Negativní dopad na kognitivní funkce související s věkem má nadměrné používání soli. Vědci doporučují těm lidem, kterým hrozí riziko Alzheimerovy choroby, snížit její konzumaci.


    „Pokud vycházíme z genetických zvláštností, někteří lidé jsou více imunní vůči riziku vzniku Alzheimerovy choroby, zatímco jiní jsou vystaveni většímu riziku. Přesto se domnívám, že správný výběr potravin může zabránit nemocem a pomoci zabránit zhoršení kognitivních funkcí souvisejících s věkem. Je možné, že stříbrnou kulkou, kterou hledáme, je změna v našem jídelníčku,“ říká Brandon Klinedinst, spoluautor studie a neurolog z University of Iowa.


    Auriel Willette, docent na katedře potravinářských věd a výživy člověka na Iowské státní univerzitě dodává, že ve výzkumu je třeba pokračovat. „Potřebujeme randomizované klinické studie, abychom zjistili, zda provedení jednoduchých stravovacích změn může významně pomoci našemu mozku,“ řekl.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑