• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Protivládne demonštrácie alebo začiatok dlhého pochodu?

    11-12-2020 Zem & Vek 51 475 slov zprávy
     
    Foto: Shutterstock

    Sedemnásty november sa už 31 rokov oslavuje ako deň boja za slobodu. Práve pred toľkými rokmi sa začal zásadne meniť režim, ľudia sa po dlhých rokoch normalizácie spontánne postavili na stranu demokracie a odmietli všetky prvky autokratického riadenia spoločnosti, zastrašovania a manipulácie. V súvislosti s konaním aktuálnej vládnej garnitúry bolo jasné, že práve tento symbolický deň ukáže, ako sa súčasný režim reprezentovaný Matovičovou vládou spreneveril odkazu novembra. Aj preto opozičné strany, predovšetkým však občianski aktivisti, už dlhodobo avizovali, že demonštrácie v tento sviatok budú nielen symbolické, ale dokážu nastaviť aktuálnemu režimu neľútostné zrkadlo.


    Aj pre tento silne symbolický rozmer sa vláda všetkými možnými spôsobmi pokúšala sťažiť konanie protestných akcií, načo využívala celú mocenskú a mediálnu mašinériu štátu. Prorežimné médiá neustále zdôrazňovali, že protesty sa budú konať v mimoriadnom stave, sú nezákonné a polícia bude striktne dodržiavať zákon a sankcionovať jeho porušovateľov. Je logické, že mnoho ľudí bolo týmto nátlakom zneistených, a teda prišiel len zlomok potenciálnych účastníkov.


    Početnosť a silu protestov do istej miery ovplyvnila „zastrašovacia kampaň“ viacerých koaličným politikov. Obzvlášť si na nej dal záležať minister vnútra Roman Mikulec. Na tlačovej konferencii deň pred protestmi sa demonštrantom verejne vyhrážal, že bezpečnostné zložky štátu budú nepovolené demonštrácie prísne sankcionovať. Je jasné, že sa hrubo zneužíva epidemiologická situácia a pod touto zámienkou vláda chcela udusiť oprávnené výbuchy občianskej nespokojnosti. Na spomenutej konferencii hrubo zneužili profesora Vladimíra Krčméryho, ktorý zdôrazňoval (skôr preceňoval) práve zdravotný či epidemiologický aspekt protestov – minimálne ak si uvedomíme, že podľa celoplošného testovania sú práve v Bratislave len 0,3 % infikovaných. K mediálnej mašinérii sa krajne nevyberavým spôsobom pridal aj „zlý“ muž tejto vlády, minister obrany Jaroslav Naď, ktorý sa v hrubom rozpore s ústavou vyhrážal, že proti demonštrantom nasadí vojenskú políciu.


    Tieto krajne arogantné a agresívne vyjadrenia sa však v konečnom dôsledku ukázali ako kontraproduktívne. Súčasný režim sa dostáva pod tlak občanov a jej čelní predstavitelia vŕšia chybu za chybou. Premiér onálepkoval účastníkov protestov ako mafiánov alebo fašistov, korunu arogancii a pohŕdaniu voličmi však nasadil práve spomínaný minister Jaroslav Naď, ktorý na sociálnej sieti urážal demonštrantov. „Ja normálnych ľudí nevidím demonštrovať. Iba opice, bitkárov, extrémistov a psychopatov.“ Tým však úporná snaha zastaviť občiansky odpor neskončila.


    Hneď ráno sa v Infovojne, ale neskôr aj na sociálnych sieťach objavila informácia, že polícia odkláňa autá, predovšetkým nelinkové autobusy od Bratislavy. Na sociálnej sieti mi túto informáciu najskôr ľudia spochybnili, ale nakoniec som stretol účastníka demonštrácie z východu Slovenska, ktorý jednoznačne potvrdil, že minimálne na východe Slovenska na hraniciach okresov odkláňali nelinkové autobusy. Podľa neoficiálnych informácií ich boli doslova desiatky. Určiť presne, v akom rozsahu sa to dialo, asi nedokážeme, ale niet pochýb o tom, že sa niečo také dialo.


    Autor: Roman Michelko





    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑