• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Lékařka promluvila o nebezpečí modrého světla z obrazovek mobilních přístrojů

    9-12-2020 Sputnik CZ 28 372 slov zprávy
     

    „Modré světlo obrazovek mobilních přístrojů čili takzvané HEV záření má řadu nedostatků, které škodí organismu. Modré světlo má záporný vliv na sítnici oka a vyvolává v ní chemické reakce, které ničí fotoreceptory a buňky pigmentového epitelu sítnice (tyto procesy jsou ireverzibilní),“ vysvětluje lékařka.


    Kromě toho HEV záření vede k předčasnému stárnutí pokožky a provokuje vznik pigmentových skvrn. Modré světlo snižuje produkci hormonu spánku melatoninu a vyvolává nespavost. Může se vyvíjet syndrom „suchého oka“ dystrofie sítnice, oči se začnou unavovat a zrak se bude snižovat, dodala Adamjanová.


    Částečnou ochranu před modrým světlem mohou poskytnout speciální počítačové brýle se žlutým světelným filtrem, který ho absorbuje. Nejlepší ale bude používat přístroje ve dne a jednou za hodinu nechat očím odpočinout. Dvě nebo tři hodiny před spánkem bychom vůbec neměli tyto přístroje používat.



    „Raději mobilní přístroje nepoužívejte v noční době, abyste neporušili biologické rytmy organismu. Zkraťte dobu pobytu na sociálních sítích,“ řekl v závěru Adamjanová.




    Jak správně používat chytrý telefon v zimě


    Vedoucí portálu Hi-Tech Mail.ru Dmitirj Rjabinin v rozhovoru pro Sputnik vysvětlil, jak je nejlepší používat chytrý telefon v chladné roční době, abychom ho pak nemuseli opravovat.


    Všechny součástky moderních počítačů špatně snáší chlad. Zejména citlivý vůči nízkým teplotám je baterie, která se rychle vybíjí a může dokonce předčasně vypovědět službu. Úroveň nabití se za mrazu často zobrazuje nesprávně: v jistém okamžiku vidíte, že máte 20 % a za pár minut se přístroj vypne, řekl Rjabinin.



    Aby váš chytrý telefon šťastně přežil zimu a abyste ho na jaře nemuseli opravovat nebo si kupovat nový, dává odborník několik jednoduchých rad.  Především nemáte připustit přechlazení přístroje.

    „Hlavní rada – snažte se držet telefon co nejblíže k tělu. To je velmi žádoucí za teploty minus 10 až 15 stupňů a naprosto nutné za minus 20 až 25 a nižších teplot. Za takových teplot se bude většina přístrojů velmi rychle vybíjet, a dokonce je nebudete moci nabít, protože se spustí zabudovaný bezpečnostní systém, jímž se vybavují všechny současné chytré telefony. Teď je načase se zamyslet nad správným používáním chytrých telefonů, protože nesprávné používání v zimě může mít za následek, že budete muset zaplatit za opravy,“ varoval Dmitrij Rjabinin.


    Abyste prodloužili chytrému telefonu život, nedoporučuje se ho používat hned po návratu z chladu do teplé místnosti, ale počkat nejméně půl hodiny.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑