• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Odborník: Čína nepoužije „řízení počasí“ jako zbraně

    9-12-2020 Sputnik CZ 21 483 slov zprávy
     

    Vědecký pracovník Ústavu pro ekologii civilizace Čínské akademie sociálních věd Chen Ying v rozhovoru pro Sputnik promluvil o tom, proč podobné zasahování do přírody není vůbec nebezpečné.


    Jak se dá řídit počasí?


    Pro řízení počasí se používá tzv. technologie „setí oblaků“ pomocí rozprašování v oblacích jodidu stříbrného.



    „Oblak je produktem kondensace kapek vody v atmosféře. Když obsah vody v oblacích dosáhne určitých podmínek, je třeba rozprášit jodid stříbrný, aby tyto kapky krystalizovaly a aby se zvýšil objem srážek. K tomu se používá speciální projektil, který vletí do oblaku, tam vybouchne a rozpráší činidlo,“ řekl Chen Ying.



    Je to nebezpečné?


    Podle informací CNN jsou odborníci v Indii znepokojeni tím, že Čína může využít své schopnosti kontrolovat déšť a sněžení jako zbraně. Chen Ying pokládá podobná prohlášení za provokační, protože rozsah a technologické zvláštností to prostě znemožňují.



    Navíc proti všeobecným předsudkům je podobná technologie bezpečná a nemůže poškodit globální klima.



    „Umělá změna počasí probíhá velmi rychle a velmi lokálně, jde o bodovou operaci. Nijak neovlivňuje globální klima. Nicméně jsou ve světě lidé, kteří se domnívají, že Čína má technologii umělého řízení deště, které může ovlivnit počasí, a že Čína bude určitě ovlivňovat globální klima. Podobný názor je nesmyslný, je to dokonce provokace proti Číně,“ odpověděl profesor.



    Jak se vyvíjela technologie v Číně


    Čína zahájila vlastní program kontroly počasí již v 60. letech minulého století. První účelový projekt zpracování oblak byl však realizován v Pekingu před Olympijskými hrami 2008. Podařilo se tehdy uměle vyvolat déšť, aby byla obloha očištěna od smogu.



    Podle informací The Business Insider v červnu roku 2016 vyčlenila Čína 30 milionů dolarů na rozvoj projektu „řízení počasí“. A o rok později dalších 168 milionů dolarů na dodávky zařízení: nákup čtyř letadel a 897 raketových odpalovacích zařízení na rozprašování.

    A v lednu roku 2019 státní média oznámila, že taktika „setí oblaků“ v západním regionu Sin-ťiangu zabránila 70 % škod, které by mohlo způsobit krupobití.


    Nové obzory


    Jak podotkli ve Státní radě ČLR, do roku 2035 bude projekt už na dost „pokročilé úrovni“ a pomůže zmírnit následky takových živelných pohrom, jako jsou sucho a krupobití, a také účinně bojovat proti lesním požárům.


    Technologie geoinženýrství mají velké možnosti růstu. Mnozí vědci se například zabývají zkoumáním metodiky řízení slunečního záření (SRM).


    Teoreticky se dá pomocí této technologie lokálně odrážet sluneční světlo, aby bylo možné zastavit globální oteplení.


    „V geoinženýrství je technologie, která nebyla zatím realizována. Spočívá v rozstřikování materiálů odrážejících světlo ve stratosféře ve výšce 10 000 metrů pro ochlazení Země. Říká se tomu řízení slunečního záření. Tato technologie je spojena s vytvořením umělých meteorologických jevů. Jodid stříbrný pro řízení objemu srážek a řízení slunečního záření – to jsou dvě naprosto různé koncepce. Čínské výzkumy v oblasti řízení slunečního záření jsou zatím v předběžném stádiu – ve stádiu počítačového modelování. V současné době nemá žádná země na světě povoleno provádět tak rozsáhlé experimenty. Tato technologie je velmi sporná,“ řekl v závěru odborník. 


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑