• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Havlíček se vyjádřil pro účast Ruska v tendru na dostavbu Dukovan. Je v tom však háček

    9-12-2020 Sputnik CZ 39 318 slov zprávy
     

    Jak uvádí server e15, podle Havlíčka mezi tyto varianty patří scénář, kdy se do tendru přihlásí všech pět aktuálních zájemců, další variantou je pozvat tři zájemce bez Ruska a Číny, nebo model 3+2, kdy by se mohlo Rusko a Čína účastnit v dodavatelských konsorciích, nebyly by však vůdčí, zbylí členové by byli z Evropské unie a NATO. A co se týče poslední varianty, ta zahrnuje odložení výběrového řízení až po sněmovních volbách v roce 2021.


    Havlíčkovi se nejvíce pozdával model 3+2. „Je to varianta, kdy bychom s dítětem nevylili i vaničku, zabezpečili bychom nějaký kompetitivní tendr, podařilo by se nám snížit cenu a současně bychom ochránili bezpečnostní zájmy státu,“ uvedl Havlíček.



    Co se týče přípravy, výběrové řízení je podle něj z hlediska technicko-obchodního připraveno z 90 procent.

    „Na dnešním jaderném výboru


    byly diskutovány čtyři zmíněné varianty. Výbor k tomu nezaujal žádné stanovisko, byly tam různé názory. Shoda byla absolutně na tom, že tím, že je to politické rozhodnutí, tak se na tom sejdou šéfové parlamentních stran, a to do konce ledna 2021. Následně se rozhodne o jedné z těch variant,“ vysvětlil Havlíček.

    Dostavba bloku Dukovan


    Koncem července 2020 stát a energetická společnost ČEZ podepsaly smlouvu k novému bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Jeho stavba by měla začít v roce 2029, do provozu by měl být uveden v roce 2036.


    Zájem o zakázku z Česka projevilo několik společností – Rosatom (Rusko), Westinghouse (USA), KHNP (Jižní Korea), EDP (Francie) a China General Nuclear (Čína).



    Opozice požaduje vyřadit Rosatom a China General Nuclear z řad uchazečů, poukazuje na údajné bezpečnostní hrozby ze strany Ruska a Číny. Premiér Andrej Babiš však na její požadavky nepřistoupil. S jeho názorem se ztotožňuje i generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. „V zájmu ČEZ je mít soutěž co nejvíce uchazečů, kteří budou proti sobě soutěžit, a tím pádem se vzájemně nutit k vylepšování nabídek, protože potřebujeme získat co nejlepší nabídku nakonec. Z tohoto důvodu není zájmem ČEZ, aby kohokoliv vyřazoval,“ prohlásil.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑