• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Vakcinace jako bezpečnostní pás nebo podprsenka? Zahradil a Petrov si vjeli do vlasů kvůli očkování

    6-12-2020 Sputnik CZ 57 523 slov zprávy
     

    Vakcína je pomyslné světlo na konci koronavirového tunelu. Pouze pokud bude obyvatelstvo v dostatečné míře proočkováno, může se vrátit život do normálu. Jenže mnoho lidí vakcinace strach.



    Je opatrnost vůči vakcíně proti koronaviru namístě nebo jsou odmítači ovlivněni dezinformacemi? Europoslanec ODS Jan Zahradil v tom má jasno. Argumenty „antivaxerů“ přirovnal ke kritice bezpečnostních pásů v autě:



    „Ne, ten bezpečnostní pás si nezapnu, jezdím dobře a opatrně. I kdybych si ho zapnul, v rychlosti 150 km/h mě stejně nezachrání, když se vybourám. No dobře, třeba se s pásem nezabiju, ale určitě si aspoň zlámu žebra.  Nejsou žádné statistiky, že by pásy při bouračkách nějak významně pomohly. Navíc mám základní právo se vybourat, kdy a kde chci a bránit mi v tom je diktatura. Pásy si stejně vymyslely korporace, aby si na tom namastily kapsu a teď je jen dál hystericky protlačují. A víte, že když ten pás zacvaknete, zapnete zároveň tajné zařízení, co vás pak sleduje na každém kroku? A vůbec, nejsem žádný pásovec, ale svobodná lidská bytost a moje děti taky!“ parodoval Zahradil argumenty proti vakcíně.




    Tato logika poněkud zaskočila Vadima Petrova, který srovnání s bezpečnostními pásy označil za pitomé. Záhy přišel na svém Facebooku s alternativním přirovnáním.



    „Odmítání vakcinace... prý je to jako odmítnout bezpečnostní pásy. V 80. letech náměstkyně Balášová v Československé televizi nařídila nosit podprsenky. Vrátní pohledem nařízení kontrolovali. Bylo to z nutnosti ochrany mužů, aby se nedostavovaly nečisté myšlenky. Asi. Vedlo by to k nevěře, k rozvodům, deprivovaným dětem. Mnoho rodin předpis ochránil před rozpadem, generace dětí prožila šťastné dětství. Řeklo by se, blbost...“ uvedl Petrov příběh ze života.




    Tu se do diskuze s Petrovem vložil Zahradil, aby ubránil svůj názor.



    „Ne, to je naopak velmi vhodné srovnání a chápu, že antivaxerům se nemůže líbit. Mají přece svobodu se v autě zabít bez pásu,“ polemizoval europoslanec.




    Zahradil navíc připomněl, že odmítači vakcíny se budou v případě nákazy léčit za peníze nás všech.

    „Na nemocniční léčbě hospitalizovaného se podílíme všichni, v rámci solidárního zdravotního pojištění. Takže pokud si někdo odmítá snížit riziko nákazy aspoň tím blbým očkováním, vzkazuje nám: jestli mě to porazí a dostane do nemocnice, kde kolem mě budou lítat doktoři a sestry, sice to budete tak trochu platit i vy, ale já jsem měl svobodu!“ uvedl.



    Navrhuje proto, aby naočkovaní lidé měli alespoň nějaký bonus do zdravotního pojištění.



    Výhody za očkování


    Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) chce do konce léta příštího roku nechat naočkovat až 5,5 milionu obyvatel, což je zhruba 60 až 70 % dospělé populace. Navrhuje proto přijít s motivační kampaní formou zvýhodňování očkovaných. To se ale mnohým nelíbí.



    SPD proto navrhla pozměňovací návrh, který stanovil, že neúčast na očkování proti covidu-19 „nesmí mít za důsledek omezení výkonu lidských práv a základních svobod ani hospodářských, sociálních a kulturních práv ve smyslu Listiny základních práv a svobod, ani jakékoliv jiné formy diskriminace jedince neočkovaného takovou očkovací látkou“. Poslanci ho ale dne 4. prosince nepodpořili.

    „Hlasování byla zkouška, zda poslanci ctí ústavní práva občanů a výsledek je pro mě velkým zklamáním a obavy veřejnosti jsou tak oprávněné,“


    reagovala na neúspěch svého návrhu Maříková v rozhovoru se Sputnikem.

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑