• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Přijdou Polsko a Maďarsko o koronavirovou pomoc? Valenta promluvil o závažných následcích nátlaku ze strany Bruselu

    6-12-2020 Sputnik CZ 66 385 slov zprávy
     

    Souboj Polska a Maďarska na straně jedné a Bruselu na straně druhé stále pokračuje. Obě členské země totiž nesouhlasí s tím, že udělení finančních prostředků z unijního rozpočtu by mělo být podmíněno dodržováním principů právního státu. Předseda polské vlády dal jasně najevo, že Varšava považuje tento postup za vydírání. Stejný názor zastává i maďarský premiér Viktor Orbán, který si dokonce myslí, že se nová pravidla stanou záminkou k nucení členských zemí k přijetí uprchlíků.



    „Až bude rozpočet schválen, nezůstanou již žádné překážky k vydírání těch, kdo nesouhlasí s migrační politikou,“ zdůraznil Orbán.




    Odhodlání těchto dvou států pokračovat ve sporu s Bruselem ale může vést k tomu, že budou připraveny o finanční pomoc v rámci boje proti koronavirové pandemii. Český podnikatel a bývalý senátor Ivo Valenta podotýká, že vedení EU v podstatě využívá komunistické metody, když chce přimět státy mající nesouhlasné stanovisko k ústupkům.

    „Komunistická Evropa. Budeš poslouchat? Tak dostaneš peníze. Máš svůj vlastní názor? Pak si o nich nechej jen zdát. Tak by se zjednodušeně dal popsat postup EU, která zvažuje odříznutí Polska a Maďarska od koronavirové pomoci, čímž by tyto země připravila o miliardy EUR,“ píše Valenta ve svém facebookovém příspěvku.




    Vydírání začíná už teď?


    Hlavní požadavek Polska spočívá v tom, že chce dostat určité záruky ze strany Bruselu, které by vyloučily jakoukoliv možnost vydírání či nátlaku na členské státy v dalších oblastech nespojených s dodržováním principu právního státu. Jak uvádí Valenta, EU tomuto požadavku Varšavy vyhovět nechce, místo toho se uchyluje k dalšímu vydírání spojenému s vyčleněním prostředků na boj proti pandemii koronaviru.



    „A EU než by tyto záruky zemím dala, raději zvažuje jejich odříznutí od pomoci. Jde opravdu o hodně peněz, a tak například Polsko už pod tlakem ze svého názoru mírně ustupuje,“ tvrdí český politik.




    Neshoda v rámci Visegrádské skupiny


    Kritický postoj vůči postupu Bruselu zaujímá i bývalý slovenský premiér Robert Fico. Nepochybuje totiž, že nový návrh Bruselu je snahou získat další nastroje vlivu na členské státy. Je přitom zklamán tím, že slovenská vláda odmítla zaujmout obdobné stanovisko, jaké mají jeho partneři z Visegrádské skupiny, a sice Polsko a Maďarsko.


    Dodává také, že se Matovičova vláda během posledních měsíců dopustila řady porušení zásad demokratického a právního státu, následkem čehož se může v budoucnu ocitnout v situaci, kdy bude muset kývat na návrhy Bruselu, aby nebyla za tyto přestupky potrestána. Podle Fica by členové Visegrádské čtyřky měli zaujmout společné stanovisko a postavit se proti návrhu Bruselu.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑