• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Maříková promluvila o (ne)povinném očkování: Lidé mají oprávněné obavy, že tu vzniknou občané dvou kategorií. Názor

    5-12-2020 Sputnik CZ 51 908 slov zprávy
     

    Žádná vakcína proti onemocnění covid-19 zatím není v Evropské unii oficiálně schválena, ale podle očekávání vlády první dávky mají do Česka dorazit na přelomu ledna a února. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) chce do konce léta příštího roku nechat naočkovat až 5,5 milionů obyvatel, což je zhruba 60 až 70 % dospělé populace.



    „Divím se panu ministrovi, že si dělá tak dlouhodobé plány. Všichni víme, jaká je ‚životnost‘ ve funkci ministra zdravotnictví v ČR. Co je dnes, nemusí být zítra,“ ironicky poznamenala Maříková v rozhovoru pro Sputnik. „O očkování už nyní je malý zájem a motivační kampaň formou zvýhodňování očkovaných, jak se zmínil ministr Blatný, bude mít spíše ještě demotivační efekt.“




    Očkování s výhodami


    Blatný při nedávné interpelaci poslankyně Maříkové ujistil, že neočkovaní jedinci znevýhodněni nebudou, což obratem hned popřel, když doplnil, že proočkované osoby budou mít naopak zatím blíže neurčené bonusy.



    „Já bych skutečně neřekl, že bude ten člověk (kdo se nenechá očkovat, pozn. red.) penalizován, ale ten, kdo bude (očkován), bude určitě zvýhodněn. Je to i součást motivační kampaně,“ prohlásil ministr zdravotnictví ve Sněmovně.




    Poslanci dne 4. prosince nepodpořili pozměňovací návrh z pera SPD, který stanovil, že neúčast na očkování proti covidu-19 „nesmí mít za důsledek omezení výkonu lidských práv a základních svobod ani hospodářských, sociálních a kulturních práv ve smyslu Listiny základních práv a svobod, ani jakékoliv jiné formy diskriminace jedince neočkovaného takovou očkovací látkou“.



    „Hlasování byla zkouška, zda poslanci ctí ústavní práva občanů a výsledek je pro mě velkým zklamáním a obavy veřejnosti jsou tak oprávněné,“ reagovala na neúspěch svého návrhu Maříková.




    Lidé dvojí kategorie


    Poslankyně, která je sama povoláním zdravotní sestra, se domnívá, že veřejnost má oprávněné obavy ohledně toho, nakolik očkování proti koronaviru bude skutečně dobrovolné.



    „Očkování nebude povinné, ale jsou oprávněné obavy díky vyjádření některých vládních představitelů a odborníků spolupracujících s vládou, že zde vzniknou občané dvou kategorií: očkovaní a neočkovaní s odlišnými právy a povinnostmi. To může někdo nazývat motivační kampaní, ale byla by to forma dobrovolně povinná,“ míní Maříková.



    I přes výše uvedený výrok Blatného označují masmédia informace o povinném očkování za „fake news“. Pro příklad není nutné chodit daleko. Stačí si přečíst jeden z posledních článků serveru Seznam Zprávy.



    „Mezi lidmi se totiž šíří řada hoaxů,“


    tvrdí na Seznamu a pokračují, „například, že jim skrze očkování budou do těla vpraveny jedovaté látky. A v poslední době se šíří také fake news, že očkování bude povinné. ‚Všichni jsme zaspamovaní, nechodí nám už jiná pošta kvůli tomu, že nám lidé píšou, že nechtějí povinné očkování. Já jsem jen o víkendu mazala tisíc e-mailů,‘ postěžovala si na úterním zdravotnickém výboru poslankyně hnutí ANO Jana Pastuchová.




    Maříková se rovněž domnívá, že „dobrovolně povinné“ očkování proti koronaviru nelze srovnávat s očkováním proti jiným nakažlivým chorobám, jako například žlutá zimnice, které se často vyžaduje při cestování do jiných zemí.



    „Očkování je vyžadováno, aby do země onemocnění nezavlekli, a samozřejmě každá země si může stanovit svá pravidla. Rozdíl je pak vyžadovat to po občanech uvnitř státu. A další rozdíl je pak tvrdit, že očkování bude dobrovolné, ale zároveň znevýhodňovat neočkované, aby se byli nuceni naočkovat,“ uvedla poslankyně.



    Splnit plán na 160 %?


    Česko si už v rámci společné dohody států EU objednalo vakcíny pro zmiňovaných 5,5 milionu obyvatel. Zaplatí za ně 1,8 miliardy korun. Na tom se však vláda nechce zastavit a v záloze má ještě další dávky. Mnoho dávek.



    „Vakcíny pro dalších až 10,6 milionu obyvatel jsou v záloze od dalších výrobců. Měli bychom ji tak mít až pro 16 milionů lidí, což je více, než je obyvatel ČR. Je to přístup, ke kterému přistoupily i další země,“ oznámil 23. listopadu ministr Blatný.




    Kupříkladu od firmy AstraZeneca bylo objednáno tři miliony dávek pro očkování 1,5 milionu lidí. Přesně tato firma, jak informovala agentura Reuters ještě v srpnu, si však od řady států obstarala ochranu před právními následky vedlejších účinků vakcíny. Běžně totiž vývoj a testování vakcíny trvá až deset let. Podle vlastních slov AstraZeneca dostala ochranu od většiny zemí, s nimiž se na dodání hotové vakcíny dohodla.

    Česká lékařská komora již vyzvala vládu, aby se přímo v zákoně zavázala k tomu, že pacienty finančně odškodní, pokud se u nich objeví nežádoucí účinky s trvalými následky.



    „Lidé mají pochyby z rychlé výroby vakcíny a způsobu, kterým jsou některé vakcíny vyrobeny. Proto si myslím, že o očkování nebude velký zájem a ministr pokud bude v té době ještě ve své funkci, bude muset hodně slevit z těchto čísel,“ zhodnotila Maříková vakcinační plány Blatného.




    Podle průzkumu společnosti Median, který zpracovala pro Radiožurnál, je společnost v otázce očkování rozdělena na zhruba stejně velké skupiny. 48 % se očkování zdráhá. Naopak 45 % by se naopak nechalo vakcinovat. Přitom až 72 % lidí, kteří se nechtějí dát očkovat, se vyslovilo pro uvolnění opatření.



    „Očkování by odmítli zejména voliči SPD (76 %) a dále nadpoloviční většina voličů ODS (56 %), lidé ve věku 18-44 let (56 %),“ 


    píše portál iRozhlas.cz.

    Názory vyjádřené v článku se nemusí vždy shodovat s postojem Sputniku.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑