• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Ruský úderný dron Ochotnik byl poprvé vyzkoušen s raketami

    3-12-2020 Sputnik CZ 38 411 slov zprávy
     

    Ochotnik dříve vykonal sérii letů, ale v těch byly hodnoceny pouze jeho letové kvality a fungování hlavních palubních systémů.


    „Z dráhy vojenského letiště Střediska bojové přípravy a bojového nasazení Vzdušně-kosmických sil RF na polygonu Ašuluk bylo vykonáno několik letů Ochotniku s funkčními imitátory řízených raket třídy vzduch-vzduch. Tyto rakety v bojové verzi jsou určeny k zásahu jiných létajících strojů,“ sdělil zdroj a poznamenal, že se zkoušky konaly nedávno.



    Dále vysvětlil, že vykonané lety „umožní zhodnotit propojení palubního radioelektronického zařízení bezpilotního stroje s naváděcími systémy a letounem Su-57.

    Podle jeho slov byly na Ochotniku použity imitátory raket s infračervenými a radiolokačními samonaváděcími hlavicemi.


    „Imitátory mají trup a celou elektronickou náplň příslušné rakety, nemají motor však a bojovou část,“ upřesnil zdroj.


    Kdo přijímá rozhodnutí o vypuštění raket


    Rozhodnutí o vypuštění Ochotnikem leteckých raket proti letadlům nepřítele bude přijímat pilot hlavního Su-57. Sputniku to sdělil vojenský expert Viktor Murachovskij v komentáři k zahájení zkoušek útočného bezpilotního stroje ve variantě stíhačky.


    Murachovskij vysvětlil, že hlavním cílem bezpilotního stroje Ochotnik je spolupráce s hlavním, úlohu hlavního má pilotovaná stíhačka páté generace Su-57.



    „S-70 Ochotnik bude v této dvojici předsunutým prostředkem, který umožní objevit nepřítele na velké vzdálenosti a zahájit na něj palbu raketami vzduch-vzduch. Rozhodnutí o vypuštění raket však přijme právě pilot hlavní stíhačky Su-57,“ poznamenal vojenský expert.



    Podle Murachovského mají dnes odborníci z konstrukční kanceláře Suchoj před sebou složitý úkol zajištění součinnosti Su-57 a Ochotniku.



    „Je tu několik etap: propojení rakety s palubním elektronickým zařízením bezpilotního stroje, pak rozbor dat na palubě Ochotniku, vysílání těchto dat stíhačce Su-57, jejich zobrazení na indikátorech v letecké kabině, plus vysílání zpětných povelů bezpilotnímu stroji, zejména povolení k vypuštění raket,“ vysvětlil expert.



    Murachovskij dodal, že v budoucnu získá Ochotnik možnost jednat nejen spolu s jednou pilotovanou stíhačkou, ale hned s třemi létajícími stroji, anebo dokonce v rámci letky z 12 strojů.


    Expert také sdělil, že bezpilotní stroj má být vyroben ve variantě pro útok na pozemní cíle, včetně za účelem potlačení protivzdušných raketových systémů nepřítele.



    První těžký bezpilotní stroj


    Ochotnik vyvinutý konstrukční kanceláří Suchoj se má stát prvním těžkým bezpilotním strojem ruských vzdušně-kosmických sil s údernými funkcemi. Stroj má schéma „samokřídla“ s použitím materiálů, jež snižují radiolokační viditelnost.


    Podle údajů z dostupných zdrojů má útočný bezpilotní stroj délku 19 metrů, rozpětí křídel 14 metrů, jeho vzletová hmotnost činí 20 tun, maximální rychlost asi 1 000 km za hodinu. První let Ochotniku se konal 3. srpna a trval přes 20 minut.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑