• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Vědci varovali před ireverzibilní klimatickou katastrofou

    1-12-2020 Sputnik CZ 29 282 slov zprávy
     

    Suchá Mongolská náhorní plošina se kvůli globálnímu oteplování mění v neúrodnou poušť, jako jsou na jihozápadě USA.


    Lidská činnost mění klima, píšou vědci, což má dopad na ekologický systém centrálního regionu Asie. Má to nebezpečné následky pro budoucnost.



    Vědci použili data letokruhů stromů. Dokázali s jejich pomocí sledovat vznik vln tepla a také získat údaje o vlhkosti půdy. Podle těchto dat byly rekordně vysoké teploty posledních let a sucha bezprecedentní za víc než 260 let.


    Jeden z autorů výzkumu, Dalian Chen, časopisu Eurekalert sdělil, že vlny tepla způsobují značnou ztrátu vody v půdě. Když je půda vlhká, ochlazují její výpary vzduch u povrchu, a když vláha není, odchází teplo do vzduchu.


    Podle vědců dosahuje klimatická situace bodu nenávratu a v ekosystému regionu dochází k ničivým změnám, jež mohou způsobit vymírání některých druhů živočichů. Změny klimatu v centrální Asii mohou ovlivnit také jiné atmosférické procesy související s klimatem na celém světě.


    Němečtí a švýcarští vědci vyvrátili již dříve populární mýtus, že globální oteplování zadržuje příchod podzimu. Závěry týmu průzkumníků byly uveřejněny v časopise Science.


    Dřívější vědecké modely předpovídaly, že ke konci století může být začátek podzimu odložen o dva nebo tři týdny. Podle nových výpočtů může podzim nastat o 6 dní dříve.


    Závěry výzkumníků se zakládají na sledování, jaké množství kysličníku uhličitého vstřebají stromy, a na čase opadání listů. Podle jejich slov mají tyto procesy velký vliv na ovládání klimatu.


    „Několik desetiletí jsme se domnívali, že se doba vegetace stromů zvyšuje a že opadávání listů probíhá později. Nový průzkum ale ukázal, že kvůli urychlenému růstu stromů opadává listí dříve,“ vysvětlil švýcarský vědec Tomas Krouter.


    Odborníci mají za to, že jejich objev umožní vnímat globální oteplování z jiné strany a vypracovat nová opatření pro boj s jeho následky.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑