• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Start rakety Sojuz se satelitem Falcon Eye byl znovu odložen

    30-11-2020 Sputnik CZ 243 339 slov zprávy
     

    Start Sojuzu měl ve Francouzské Guyaně proběhnout 30. listopadu ve 22:33 místního času (02:33 1. prosince SEČ).



    „Protože klimatické podmínky nebyly příznivé (kvůli riziku úderu blesku během letu), Arianespace se rozhodla přerušit odpočet finálního startu VS24 tři minuty a 54 sekund před startem,“


    uvádí se na oficiálním webu Arianespace.

    Během přímého přenosu startu ředitel společnosti Stéphane Israël oznámil, že ještě k jednomu pokusu startu dojde „zítra večer“ ve stejnou dobu. Dodal, že raketa i vybavení jsou v pořádku.


    Falcon Eye je vesmírný přístroj optoelektronického sledování Země, který byl vyroben v Evropě v zájmu Spojených arabských emirátů. Satelit vyrobilo konsorcium Airbus Defense and Space a Thales Alenia Space. Falcon Eye je vysoce efektivní program optického satelitního sledování Země s velmi vysokým rozlišením, který je doplněný speciálním pozemním systémem monitoringu, přijímání a zpracování dat. Satelit bude kontrolován a řízen operátory Spojených arabských emirátů.



    Dnešní start měl být třetí misí v tomto roce, kdy měla být použita nosná raketa Sojuz.


    Guyanské kosmické centrum je evropský kosmodrom nedaleko Kourou ve Francouzské Guyaně (department Francie v Jižní Americe). Jeho umístění v blízkosti rovníku poskytuje 15% výhodu v užitečné zátěži ve srovnání se starty na východním směru z amerického kosmického centra na mysu Canaveral a 40% výhodu při startu z kosmického centra Bajkonur.


    Rekordní pobyt lodě Progress


    Ruská nákladní vesmírná loď Progress MS-14 vypuštěná k Mezinárodní vesmírné stanici 25. dubna 2020 stanoví rekord pobytu ve vesmíru, uvádí se v předběžném programu práce ISS, který má Sputnik k dispozici.



    Progress MS-14 pobude ve složení stanice 370 dní a sestoupí z oběžné dráhy koncem dubna nebo začátkem května roku 2021.

    Překoná tak rekord lodě Progress M-17, která létala ve složení vesmírné stanice Mir v letech 1993 a 1994 po dobu 337 dní.


    Příčina tak dlouhého pobytu Progressu ve vesmíru nebyla oznámena, dříve bylo ale ohlášeno, že se zkoumá možnost prodloužení doby pobytu pilotovaných lodí Sojuz ve složení ISS na více než 220 dní. Je známo, že všechny technologie se ověřují na bezpilotních „náklaďácích“, než se uplatní na pilotovaných lodích.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑