• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Závisí na tom budoucnost naší sjednocené Evropy.“ Steinmeier a Zeman si vyměnili dopisy. O čem byla řeč?

    30-11-2020 Sputnik CZ 28 612 slov zprávy
     

    Na oficiálních stránkách Pražského hradu byl v pondělí zveřejněn dopis německého prezidenta Steinmeiera i Zemanova odpověď.



    Německá hlava státu vyjádřila soucit s oběťmi druhé vlny koronavirové pandemie, která tvrdě zasáhla Českou republiku. Steinmeier v této souvislosti vyzdvihl i vzájemnou pomoc mezi oběma státy v těchto nelehkých časech.



    „Těší mě, že si v těchto náročných týdnech jako dobří sousedé prakticky pomáháme a že se nám to daří lépe než na jaře. Úzká spolupráce našich vlád, jakož i spolupráce se spolkovými zeměmi sousedícími s Českou republikou, je povzbuzujícím výrazem naší sounáležitosti,“ poznamenal německý prezident.




    Dále vyzval k urychlenému přijetí evropského nástroje na řešené ekonomických dopadů koronavirové krize. Steinmeier zdůraznil, že na tom závisí budoucnost Evropské unie.

    „V rámci druhé vlny pandemie se rovněž ukazuje, jak důležité bylo, že se členské státy Evropské unie v létě dohodly na účinném nástroji, který je výrazem naší solidarity. Jsem velmi rád, že se Česká republika stejně jako německá spolková vláda zasazuje o rychlou a důslednou realizaci tohoto balíčku. Závisí na tom úspěch obnovy našich národních ekonomik. Závisí na tom i budoucnost naší sjednocené Evropy,“ napsal Steinmeier.



    Na závěr německý prezident Čechům popřál „nezbytnou sílu a trpělivost, disciplínu a optimismus“ do následujících měsíců.



    „Sám pevně věřím tomu, že díky pokrokům v oblasti mezinárodní spolupráce a blížícímu se schválení prvních vakcín bude možné, abych naši solidaritu s Českou republikou vyjádřil v příštím roce tím, že Vás osobně navštívím,“ uvedl Steinmeier.




    Zemanova odpověď


    Na oficiálních stránkách je zveřejněna i odpověď českého prezidenta. V ní Zeman děkuje za zaslaný dopis, který vyjadřuje solidaritu.



    „Rčení praví, že v krizi poznáš přítele a v této souvislosti mi dovolte Vám osobně poděkovat za pomoc ze strany Spolkové republiky Německo, a to jak formou lékařského personálu, tak i nabídkou volných nemocničních lůžek, pokud by to situace vyžadovala. Zejména spolupráce s oběma sousedními spolkovými zeměmi Bavorskem a Saskem byla v tomto smyslu příkladná,“ napsal Zeman.




    I česká hlava státu vyjádřila nutnost adekvátní reakce na hospodářské problémy, které pandemie covidu-19 způsobila.

    „Uvítal jsem proto ambiciózní plán evropské ekonomické obnovy, který jak správně říkáte, je výrazem naší společné solidarity. Vědomí, že nikdo nejsme sami, že jsme součástí širší rodiny, je důležité obzvláště v momentech jako tento. To platí pro jednotlivce, ale i pro státy. Koordinovaný plán obnovy je vedle vzájemné spolupráce našich zemí a dalších příkladů důkazem, že patříme do fungující rodiny evropských států,“ poznamenal český prezident.



    Na konci textu Zeman pozval Steinmeiera do Prahy v případě, že to epidemiologická situace bude umožňovat.



    Přijetí koronabalíčku brání Polsko a Maďarsko


    Mezitím přijetí tzv. koronabalíčku i unijního rozpočtu na období 2021 až 2027 brání postoj Polska a Maďarska. Obě země totiž nesouhlasí, aby bylo vyplácení peněz z evropských fondů podmíněno dodržováním principů právního státu, na což naléhá Evropská komise i Evropský parlament.



    Oba členské státy před dvěma týdny vetovaly na zasedání velvyslanců členských zemí plánovaný fond koronavirové pomoci ve výši 750 miliard eur (19,8 bilionu korun) i sedmiletý unijní rozpočet ve výši téměř 1,1 bilionu eur (29 bilionů korun). Varšava i Budapešť již delší dobu čelí obviňování ze strany unijních institucí, že porušují zásady právního státu i evropské hodnoty.

    Podle zdrojů novinářů v této otázce Maďarsko a Polsko podpořilo pouze Slovinsko. Naopak Praha i Bratislava své partnery ve Visegrádské čtyřce nepodpořily.


    Český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) doufá, že spor nezpozdí vyplácení evropských peněz jednotlivým státům. Uvedl to během diskuze na Pražském evropském summitu. Princip právního státu považuje za jednu ze zásadních hodnot Evropské unie.



    „Situace ukazuje, že ne vždy můžeme souhlasit s našimi partnery z Visegrádské čtyřky. Pro Českou republiku je kompromis dosažený německým předsednictvím naprosto přijatelný,“ řekl Petříček.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑