• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Neurologové si všimli problémů s pamětí a pozorností po covid-19

    30-11-2020 Sputnik CZ 34 297 slov zprávy
     

    Chirurg a rehabilitolog Konstantin Ljadov zdůraznil, že počet těchto pacientů stoupl na podzim.



    „Pokud jde o problémy s orientací v čase a prostoru, a rovněž vůbec o poruchy kognitivních funkcí, bohužel je to častý jev,“ poznamenal vedoucí neurologického oddělení Ústřední nemocnice č.1 Ruských železnic Jevgenij Seredkin.



    Mezi možnými příčinami vzniku těchto následků uvádějí neurologové stres a strach.


    „Další věc je samotný neurotoxický (pozn.porucha pohybových, senzorových funkcí, emocionálního statutu, integračních funkcí mozku) vliv koronavirové infekce,“ řekl lékař z rehabilitačního střediska Důvěra Alexandr Komarov.



    Zdůrazňuje se, že patologie nervové soustavy může způsobit rovněž porucha funkcí plic, jež se projevuje při koronaviru. Oslabené plíce nemocného nejsou schopné plnit dobře svoji funkci a živit mozkovou kůru kyslíkem.


    Docent katedry neurologie a neurochirurgie Kazaňské lékařské univerzity Rustem Gajfutdinov poradil pro léčbu těchto následků vyhýbat se stresům, užívat vitamínové a minerální komplexy se zvýšeným obsahem vitamínů skupiny B, hořčíku a zinku.
    Ruský lékař Sergej Ivanov předtím promluvil v éteru stanice Hovoří Moskva o tom, že koronavirová infekce má vliv na zvýšenou srážlivost krve a způsobuje trombózu v cévách srdečního svalu.


    Podle jeho slov způsobuje koronavirus srdeční komplikace a poškozuje svalovou tkáň orgánu. V důsledku toho dostanou mnozí, kdo prodělali koronavirus, myokarditidu (zánět srdečního svalu).



    „V akutní fázi covidu-19 vzniká velmi často infarkt myokardu druhého typu, nesouvisející s cholesterolem (v cévách). <…> Koronavirus může vést k trombóze a k infarktu myokardu. Je to dnes jedna z komplikací koronaviru,“ vysvětlil Ivanov.



    Dodal, že při této chorobě může infarkt vzniknout dokonce na neporušených cévách. Odborník uvedl jako příklad pacienty, kteří několik měsíců po infikování cítili slabost a tachykardii (zvýšenou tepovou frekvenci).


    Ivanov doporučil pacientům s koronaviem, kteří se léčí doma, aby při bolestech v hrudníku, které se nedají utišit nitroglycerinem, a také při nepravidelném tepu okamžitě volali sanitku.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑