• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Tohle šokující vědecké odhalení vás určitě odradí od pití kávy z jednorázového kelímku

    29-11-2020 Sputnik CZ 54 305 slov zprávy
     

    Každý rok ve světě roste počet jednorázových papírových kelímků určených pro pití teplých nápojů, jako je například čaj, káva, čokoláda nebo polévky. Používají se zpravidla v prodejních automatech a rychlém občerstvení. Indičtí vědci z národního technologického institutu v Hamirpuru se tak rozhodli ověřit, zda pití nápoje z podobného nádobí může představovat nějaké nebezpečí, neboť uvnitř je takový kelímek pokryt plastovou vrstvou.


    Vědci nalili ohřátou na 85-90 stupňů Celsia ultračistou vodu odpovídající standartu Milli-Q do papírových kelímků, vyčkali kolem 15 minut a pak ji začali analyzovat pod fluorescenčním mikroskopem.


    Ukázalo se, že během 15 minut, což je průměrný čas potřebný k vypití jednoho horkého nápoje, uvolnila vnitřní plastová vrstva šálku do vody 25 000 mikročástic.



    „Vzhledem k tomu, že průměrný člověk vypije tři šálky čaje nebo kávy denně pomocí papírových kelímků, organismus ve výsledku dostane 75 000 mikroplastových částic,” uvedla vedoucí studie Sudha Goelová v tiskové zprávě.




    Vědci také pokračovali ve zkoumání vzorků pomocí rastrovacího elektronového mikroskopu. Při vyšším rozlišení napočítali 10,2 miliardy submikronových částic ve vodě, které vznikly v kelímku během 15 minut.



    Vědci zdůrazňují, že kromě mikroplastových částic působí papírové kelímky také jako nosiče toxických iontů těžkých kovů, jako je palladium, chrom a kadmium, jakož i některých nebezpečných organických sloučenin, které se používají v hydrofobních povlacích. Pomocí iontové chromatografie vědci sledovali přenos iontů do vody z ochranné vrstvy.

    Vědci varují, že papírové kelímky potažené z vnitřní strany tenkou vrstvou plastu jsou škodlivé nejen pro zdraví, ale také i pro životní prostředí. Nerozkládají se a ve většině případů se nerecyklují a poptávka po novém jednorázovém nádobí je uspokojena na úkor kácení lesa.


    Vědci tvrdí, že řešením problému může být například biologicky odbouratelný polybutylen sukcinát, který by byl dobrou alternativou pro obrobení papírových kelímků. Takové ekologické jednorázové nádobí však bude stát dvakrát víc než běžná varianta s plastovou vrstvou.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑