• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Chytré triky od italského odborníka aneb Jak si vybrat olivový olej na základě vůně

    29-11-2020 Sputnik CZ 44 466 slov zprávy
     

    U příležitosti Dne olivovníků, kterým v loňském roce UNESCO stanovilo 26. listopadu, promluvil daný expert o roli olivového oleje při posilování imunity a boji proti chorobám, včetně koronavirové infekce.



    Di Noia poznamenal, že vysoce kvalitní olivový olej je bohatý na antioxidanty – polyfenoly, které pomáhají posilovat obranyschopnost těla.

    „Nejsem lékař, ale jsem si jistý, že veškerý vědecký výzkum na světě říká, že extra panenský olivový olej zlepšuje


    imunitu. Ale ne všechny druhy oleje mají dostatek polyfenolů, které jsou nezbytné pro zdraví. Který olej je na ně bohatý lze zjistit podle jeho chuti a vůně,“ uvedl.

    Dotyčný tak založil školu ochutnávačů olivového oleje, která připravuje jakési „someliéry“ pro tento základní produkt ve stravě.



    „V naší škole školíme nejen spotřebitele, ale také profesionály, kteří pak mohou pracovat pro výrobce. Polyfenolový olej má rostlinnou vůni: voní jako posekaná tráva, mandle nebo


    rajčata a má mírně hořkou a štiplavou chuť,“ zdůraznil expert.


    Podle něj stačí odebrat 10 mililitrů oleje na vzorek, který bychom měli nalít do malé sklenice, která vypadá jako šálek na kávu. Zároveň Di Noia zdůraznil, že by bylo chybou vybírat olej podle barvy:



    „Dobrý produkt může být zelený i žlutý. Důležitější je, aby láhev byla vyrobena z tmavého skla – olej se bojí světla,“ řekl.




    Hlavními nepřáteli olivového oleje jsou podle něj teplo, kyslík a světlo. „Snižují hladinu antioxidantů a tím prospívají tělu,“ dodal.

    Kromě toho musí být pro konkrétní potraviny vybírány různé druhy oleje.



    „Například hořký olivový olej je kombinován s masem – jeho sladkost je kompenzována hořkostí oleje. Lehčí odrůdy jsou vhodné do


    salátů. Zelenina a ryby se nejlépe podávají s olivovým olejem se zeleninovými tóny,“ řekl vedoucí sdružení Unaprol.




    Když pak dotyčný hovořil o poslední sklizni, uvedl, že v Itálii bylo sklizeno o 30 % méně oliv než v loňském roce. Sucho totiž způsobilo pokles produkce.



    „Na druhou stranu se kvalita produktu ukázala být vynikající právě proto, že nepršelo – například tam nebyl žádný škodlivý hmyz,“ poznamenal Di Noia.




    Dodal však, že i pandemie covidu-19 zasáhla olivový průmysl.


    Koronavirus ničí restaurace, které nejčastěji nakupují vysoce kvalitní olivový olej. Naštěstí navzdory stagnaci v restauračním průmyslu zaznamenáváme aktivní prodej přímo od výrobců běžným spotřebitelům. V tomto ohledu se společnosti přizpůsobily online nakupování pro doručování domů,“ uvedl.

    V neposlední řadě expert dodal, že koronavirus může negativně ovlivnit sběr a pěstování oliv: „Strom vyžaduje péči odborníků – úrodu nemůže sklízet osoba, která to nikdy neudělala.“



    Následně poznamenal, že zemědělci musí organizovat svou práci tak, aby se vyhnuli davům lidí na plantážích a ve výrobě.



    „To samozřejmě zpomalilo postup, ale trochu nám pomohla skutečnost, že sklizeň byla menší. Loňský výnos by pro nás znamenal větší problém,“ shrnul Di Noia.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑