• Vybrat den

    Březen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Žádný svátek demokracie u nás již nebude. Volby v USA ukázaly, že Stalin měl pravdu, běduje diplomat

    29-11-2020 Sputnik CZ 68 488 slov zprávy
     

    „Povolební martyrium ve Spojených státech asi nejen ve mně vyvolalo potřebu se zamyslet nad institucí voleb, zejména pak v demokratických státech. Ukazuje se totiž, že záležitosti zdánlivě technického charakteru mohou původní účel pošramotit, ne-li přímo zdiskreditovat,“


    uvedl diplomat.

    Bašta zastává názor, že instituce demokratických voleb se pohybuje mezi třemi polohami. První pojetí voleb je například podle něj zahrnuto do známého klišé o tom, že volby jsou svátek demokracie. 



    Druhá představa o tom, čím volby jsou, se odvíjí od výroku připisovaného Josifu Stalinovi. „Není tak důležité, jak lidé hlasují. Rozhodující je, kdo sčítá hlasy,“ cituje Bašta sovětského vůdce.

    Třetí pojetí pak podle diplomata formuloval jeden saúdsko-arabský princ, který byl před lety na oficiální návštěvě v České republice a byl přijat tehdejším prezidentem Václavem Klausem.



    „Pan prezident se mimo jiné zmínil, že volby v Palestinské autonomii dopadly překvapivě – vyhrál


    Hamás. Princ na to reagoval replikou: ,Zásadní vadou každých voleb je, že často přinášejí překvapení. Proto je v našem království nepraktikujeme’,“ přiblížil Bašta saúdsko-arabskou představu o základním pilíři demokratického procesu.

    Diplomat předpokládá, že ve většině západních zemí (včetně České republiky) stále větší roli ve volbách nyní začíná hrát to, kdo sčítá hlasy. Dále to už podle něj bude směřovat jen k saúdsko-arabské metě, tedy k eliminaci překvapení. 


    „Cestu, jak toho dosáhnout, už známe. První krok představuje rozložení voleb do co nejdelšího časového úseku, druhý pak možnost hlasovat distančně, tedy korespondenčně, faxem nebo elektronicky z notebooku či mobilu,“ popisuje Bašta s tím, že prvním výrazně negativním důsledkem tohoto systému bude pokles důvěry v demokratické instituce.



    „Kromě Spojených států se korespondenční hlasování neukázalo v nejlepším světle u našich sousedů v Rakousku, kde bylo nutné opakovat druhé kolo prezidentských voleb. Nicméně mi připadá, že neosobní, distanční hlasování představuje důležitý krok na cestě k postupnému odstranění demokratických procedur spojených s takovými přežitky národních států jako všeobecné hlasovací právo,“ domnívá se Bašta.


    Distanční hlasování podle něj umožní korigovat nevhodné hlasování prostých voličů ještě předtím, než vyjde najevo.



    „V báječném novém světě, kam nás vede progresivistická anticivilizační levice, už nebudou muset nestátní neziskové organizace na náměstích


    korigovat výsledky hlasování starších generací. Bude stačit krátká přestávka během sčítání, aby bylo jasné, kolik elektronických či korespondenční hlasů je zapotřebí pro předem určené vítěze,“ podotýká. 


    Volební účast tak podle Bašty bude dramaticky klesat a možnost hlasovat fyzicky se konečně zruší. Právě tohle je důvod, proč u nás konečně zavládnou poměry jako v pouštním království.

    Není to vše ale podle Bašty zcela beznadějné. Věří totiž, že „ty generace, které si ještě pamatují normální svět, budou mít v příštím roce možnost naposledy se pokusit zvrátit výše naznačený scénář“.


    Stačí pro to podle něj jen dávat ve volbách přednost těm politickým stranám, které budou odmítat distanční hlasování a prosazovat fyzickou přítomnost ve volební místnosti a pouhý jeden volební den. „Tento systém se ukázal jako dostatečně odolný proti možným podvodům,“ tvrdí Bašta.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑