• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Maďarsko zveřejnilo termíny dodávek ruské vakcíny. V zemi ale hovoří i o vlastní výrobě této vakcíny

    27-11-2020 Sputnik CZ 60 573 slov zprávy
     

    Tyto informace prozradil maďarský ministr zahraničí ve vysílání televizní stanice Rusko 24 (Rossija 24).



    „Ruský ministr zdravotnictví uvedl, že nám v prosinci mohou začít dodávat menší dodávky vakcín z Ruska, zatímco ty větší budou k dispozici až v poslední třetině ledna. Nicméně, protože je situace velmi nestandardní, je těžké určit přesné objemy dodávek a konkrétní termíny,“ uvedl Péter Szijjártó.



    Plány na zahájení výroby Sputniku V v Maďarsku



    Szijjártó mimo jiné dnes, v pátek 27. listopadu, prohlásil, že by maďarské úřady byly rády, kdyby se jim podařilo v jejich zemi zavést výrobu ruské vakcíny. To by ale mohlo trvat až rok a půl.

    „Samozřejmě by bylo skvělé, kdyby mohla být část produkce vyrobena v Maďarsku. Nemohu však říci, zda k tomu dojde. Byli bychom rádi, kdyby se tak stalo. To je ale technologický problém… Společnosti uvádí, že zavedení nové technologie na výrobu vakcín může trvat až rok a půl,“ doplnil.



    Podle jeho slov toto téma projednali zástupci místních farmaceutických společností s ruským ministrem zdravotnictví Michailem Muraškem, který je na návštěvě v Maďarsku.



    „Uvidíme, zda je možné tuto dobu zkrátit. Pokud ale bude potřeba tolik času, pak je to samozřejmě nekonkurenceschopné. Poté se budeme muset soustředit pouze na nákupy,“ vysvětlil ministr.



    Maďarsko vs. silné evropské lobby proti „cizí“ vakcíně


    Pokud jde o ruskou vakcínu, Szijjártó ještě doplnil, že v Evropě existuje silné lobby proti očkovacím látkám „zvenčí“. Doplnil však, že Budapešť bude jednat v zájmu svých obyvatel.



    „Takový je život. Už jsme si na to zvykli. A mnohokrát jsme ukázali, že nás žádné lobby nemůže přinutit k tomu, abychom na první místo nestavěli zájmy Maďarů,“ pronesl.



    Dále podotkl, že je v zájmu občanů Maďarska získat bezpečnou vakcínu „co nejdříve“.



    Ruská vakcína Sputnik V


    Připomeňme, že 11. srpna Rusko jako první země na světě zaregistrovalo vakcínu proti covidu-19 vyvinutou v Ústavu epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji ve spolupráci s Ruským fondem přímých investic a Ministerstvem obrany. Vakcína dostala název Sputnik V.



    Bezpečnost vakcíny byla potvrzena ve studii, která se skládala ze dvou fází a zahrnovala 38 dobrovolníků. Bylo zjištěno, že všichni ti, kteří vakcínu dostali, si vyvinuli imunitu vůči infekci. Ředitel Ústavu N. F. Gamaleji Alexandr Ginzburg uvedl, že používání vakcíny mezi občany bude povoleno po třetí fázi výzkumu přípravku. O vakcínu už projevilo zájem hodně jiných zemí, podle ruského ministra zdravotnictví musí být však nejdříve vyrobeno dost dávek pro vnitřní trh. Jako první získají možnost naočkovat se ti, kdo pracují s nemocnými covidem-19 a lidmi z rizikových skupin. Hromadné očkování v Rusku bylo zahájeno již v říjnu.

    Podle informací ze Státního rejstříku léčiv se bude přípravek vyrábět v podobě roztoku pro nitrosvalovou aplikaci. Očkování se plánuje provádět ve dvou etapách: nejdříve složkou I a o tři týdny později složkou II. Jak oznámili na ruském ministerstvu zdravotnictví, toto dvojnásobné schéma umožní vytvořit dlouhodobou imunitu až na dva roky.


    Jeden z nejprestižnějších časopisů v oblasti lékařství The Lancet dne 4. září publikoval vědecký článek s výsledky klinických testů fáze 1 a 2, které ukázaly nepřítomnost vážných negativních jevů a vytváření stabilní imunitní odpovědi u 100 % případů.


    Zmiňme, že v současné chvíli byly schváleny klinické studie fáze III a probíhají v Bělorusku, Spojených arabských emirátech,  a v řadě dalších zemí. Více než 50 zeVenezuelemí podalo žádost na získání více než 1,2 miliardy dávek vakcíny Sputnik V. Vakcínu pro dodávky na zahraniční trhy budou vyrábět mezinárodní partneři Ruského fondu přímých investic (RDIF) v Indii, Brazílii, Číně, Jižní Koreji a dalších zemích.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑