• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Vedec z Harvardu presadzuje denné testovanie v domácnosti

    27-11-2020 Zem & Vek 36 612 slov zprávy
     
    Foto: youtube

    Epidemiológ Michael Mina z Harvardu, veľký propagátor antigénových testov, radil Slovákom počas prednášky v rámci projektu Veda. Mina by do celoplošného testovania nešiel, zameral by sa na miesta s najväčším výskytom nákazy, kde treba testovať opakovane a viackrát za týždeň. Spochybňuje význam trasovania po PCR testoch, ak sa na výsledky čaká niekoľko dní, ako napríklad v USA, jeho víziou sú lacné (1 dolár a menej), rýchle a jednoduché antigénové testy, ktoré je potrebné používať denne. „Pri tom, ako si ráno umyjete zuby, by ste si mohli spraviť test,“ hovorí.


    „Mina priniesol tému antigénových testov do odbornej diskusie,“ vysvetlil pozvanie harvardského vedca matematik Richard Kollár z UK, ktorý prednášku s ďalšími kolegami zorganizoval. Mina pôsobí v prestížnej vedeckej inštitúcii a publikuje v najlepších vedeckých časopisoch sveta vrátane NEJM, preto ho možno považovať za dôveryhodnú autoritu. Podľa Minu je chybou, ak sa príliš sústredíme na citlivosť testov a až v druhom či treťom rade premýšľame o testoch z hľadiska frekvencie testovania a nákladov.


    Mina je za používanie rýchlo testov s nižšou presnosťou na boj proti pandémii. Je zástancom toho, aby sa vždy hľadal taký test, ktorý bude lacný, rýchly a spoľahlivý. Poukázal na večný spor vedcov, či používať antigénový alebo PCR test. Antigénový test môže vykázať pozitivitu iba v období päť alebo šesť dní, teda v čase, keď je niekto aktívne nákazlivý a infikuje iných ľudí. Naopak PCR test môže vykazovať pozitivitu niekoľko týždňov, ak nie mesiacov. „Ale to neznamená, že tí ľudia stále prenášajú vírus. Neznamená to, že títo ľudia musia byť stále izolovaní len preto, že zostávajú pozitívni,“ vysvetľuje Mina.


    Prikláňa sa tiež k názoru, že testovanie na školách či v domovoch sociálnych služieb v rámci skríningu populácie si vyžaduje osobitný prístup, aj čo sa týka toho, aký test zvoliť. Ako jednu z možností efektívneho boja proti COVID-19 vidí Mina domáce testovanie. Predstavil aj test, ktorý by týmto spôsobom mohol fungovať. Dajú sa doviesť do práce či do školy. Ľudia by si ich mohli robiť kdekoľvek chcú, predstavujú skutočný prínos v dostupnosti a distribúcii,“ povedal s tým, že tieto testy sa dajú vyrábať v miliónoch a každý za menej ako jeden dolár.



    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.



    CHCEM PODPORIŤ


    Zdroj: Do slovenskej debaty o korone vstúpil vedec z Harvardu: jeho víziou je denné testovanie v domácnosti, Denník N, 25.11.2020


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.



    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑