• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Jaký je ten nejnebezpečnější způsob přípravy jídla? Vědci mají odpověď

    27-11-2020 Sputnik CZ 30 292 slov zprávy
     

    Vědci své závěry prezentovali na každoročním zasedání Radiologické společnosti Severní Ameriky. Výzkum stručně popisuje Science Daily.


    Podle odborníků vede vdechování škodlivých látek vznikajících při přípravě jídla s použitím dřeva a větví ke smrti asi 4 milionu lidí za rok. Vědci zkoumali účinky toxinů z pálení biomasy na 23 lidech, kteří připravovali jídlo v místnosti za použití LPG a dřeva.



    Vědci měřili koncentraci znečišťujících látek v domácnostech a hodnotili také fungování plic účastníků výzkumu pomocí takových metod, jako je spirometrie. Ukázalo se, že ti, kteří vařili s použítím dřevní biomasy, byli vystaveni vyšším koncentracím znečišťujících látek a bakteriálních endotoxinů ve srovnání s těmi, co využívali LPG.

    Autoři práce tak doporučují minimalizovat účinky kouře na dýchací systém. Zároveň uvedli, že ti, kteří využívají často tento způsob přípravy pokrmů, by měli navštívit svého lékaře, který by mohl odhalit případné poškození plic.


    Nebezpečná rýže?


    Vědci z univerzity v britském Sheffieldu uvedli nejbezpečnější způsob úpravy rýže. Patřičná studie byla zveřejněna v časopise Science of the Total Environment.


    Nehledě na velkou užitečnost této potraviny je rýže schopná akumulovat arzén, a jak poukazovali dříve odborníci, zvyšovat nebezpečí smrti na kardiovaskulární choroby.


    Odborníci rozebrali možnost snížení obsahu neorganického arzénu v rýži pomocí mytí nebo opláchnutí a také pomocí různých způsobů úpravy. Zjistili, že při propařování vstřebává voda nejvíce škodlivých látek, a přitom se užitečné vlastnosti potraviny zachovávají.



    Je třeba uvést vodu do varu, pak přidat rýži a vařit pět minut. Poté je třeba vylít starou vodu, která vstřebala větší část arzénu, přilít novou, zavřít hrnec pokličkou a vařit na malém nebo středním ohni, dokud se veškerá tekutina nevstřebá.


    Vědci zdůrazňují, že tato metoda umožňuje odstranit až 54 procent neorganických látek z hnědé rýže a asi 73 procent z bílé, a zachovat přitom největší množství užitečných látek – fosforu, draslíku, hořčíku, zinku a manganu.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑