• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Funguje v mladší populaci: Nad účinností vakcíny proti covidu společnosti AstraZeneca rostou pochybnosti

    26-11-2020 Sputnik CZ 45 525 slov zprávy
     

    Vakcína proti covidu-19 společnosti AstraZeneca utrpěla další ránu. Vedoucí amerického vládního programu Operation Warp Speed ​​odhalil, že lék vykazuje nejvyšší úroveň účinnosti u mladší populace.


    Působivá 90% účinnost vakcíny byla totiž dosažena u skupiny lidí, jejichž věk nepřesáhl 55 let, a kteří dostali poloviční dávku. Při testování ve skupině účastníků ve věku nad 55 let poklesla účinnost o necelou třetinu, tedy na 62 procent.



    „Existuje řada proměnných, kterým musíme porozumět, a také jakou roli hrála každá z nich při dosahování rozdílu v účinnosti,“


    řekl Moncef Slaoui agentuře Bloomberg, když komentoval výsledky studie.


    Vědci z Oxfordské univerzity tvrdí, že neznají příčinu nekonzistentní účinnosti, nicméně se problémem budou zabývat v blízké budoucnosti.

    Šance na schválení a nízká míra ochrany proti covidu


    Analytik SVB Leering Geoffrey Porges vyjádřil jisté pochybnosti, že po posledních datech bude vakcína firmy AstraZeneca ve Spojených státech schválena.



    „Nevěřím, že FDA se bude dívat pozitivně na jakoukoli studii, kde by byla dávka, věková kohorta nebo jakákoli jiná proměnná v průběhu studie náhodně nebo záměrně změněna,“ řekl Porges.



    Další detail, který zpochybnil osud této vakcíny, je její schopnost chránit před covidem-19. Společnost uvedla, že jejich vakcína je ze 70 procent účinná vůči této nemoci, která si vyžádala životy 1,4 milionu lidí a infikovala téměř 60 milionů osob po celém světě.


    Tato skutečnost vrhá nelichotivé světlo na vakcínu společnosti AstraZeneca, protože z údajů poskytnutých Gamalejovým ústavem, Pfizerem a Modernou vyplývá, že jejich vakcíny jsou účinné z 95 procent. Ředitel Národního ústavu pro alergie a infekční nemoci Anthony Fauci byl výsledky studií společnosti AstraZeneca znepokojen.




    „Pokud je to 70 procent, pak máme před sebou těžké rozhodování. Protože co dělat, když máš dvě (vakcíny, pozn. red.), které vykazují 95 %?“ řekl vydání STAT News.



    Věříme lidskému adenoviru


    Vakcína společnost AstraZeneca je založena na opičích adenovirových vektorech, které podle Kirilla Dmitrijeva, šéfa Ruského fondu přímých investic, neprokázaly svou účinnost.


    Fond společně s Gamalejovým ústavem vyvinul první vakcínu proti koronaviru. Vakcína Sputnik V založená na lidském adenovirovém vektoru v současné době prochází třetí fází testování v různých zemích po celém světě, včetně Běloruska, Brazílie, Indie, Ruska, Spojených arabských emirátů a Venezuely. Podle nejnovějších údajů prokázala vakcína 95procentní účinnost. Podle Dmitrijeva podalo více než 50 zemí své žádosti o 1,2 miliardy dávek vakcíny Sputnik V.



    Poslední průzkum provedený společností YouGov, přední britskou společností v oblasti průzkumu trhu a analýzy dat, ukázal, že Rusko je nejdůvěryhodnějším výrobcem vakcíny proti koronaviru (21 %), následovaly Spojené státy (15 %) a Čína (13 %).

    Celkem 73 procent respondentů vyjádřilo připravenost na očkování proti koronaviru, přičemž devět z deseti lidí si vybralo vakcínu založenou na lidském adenovirovém vektoru.


    Průzkumu se zúčastnili respondenti z jedenácti zemí, včetně Indonésie, Malajsie, Mexika, Nigérie, Saúdské Arábie, Filipín, Spojených arabských emirátů a Vietnamu. Průzkum byl proveden v říjnu, tedy než nedávné studie ukázaly, že má vakcína účinnost 95 procent.


    V komentáři k výsledkům průzkumu se vyjádřil i generální ředitel Ruského fondu přímých investic Kirill Dmitrijev. „Ruské vědecké znalosti v oblasti mikrobiologie, imunologie a vývoje vakcín a léčiv jsou celosvětově vysoce uznávané, což potvrzuje tento průzkum. Účastníci průzkumu, kteří slyšeli o vakcíně Sputnik V, vyjádřili větší připravenost na očkování díky spolehlivosti, bezpečnosti a účinnosti ruské vakcíny“.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑