• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Lékař uvedl, proč je nebezpečné pracovat s notebookem vleže

    25-11-2020 Sputnik CZ 52 345 slov zprávy
     

    „V této poloze je obtížné držet notebook ve správné poloze pro oči. Také při takové práci dochází k dlouhodobému, dostatečně velkému zatížení páteře, svalů krku, zad i cév mozku," vysvětlil.



    Není to jen o dospělých, ale také o dětech a dospívajících, z nichž mnozí jsou nyní nuceni studovat dálkově. Dlouhodobá zátěž na oči vede k jejich krátkozrakosti a dalším problémům se zrakem, dodává lékař.



    „Dospělí i děti mohou trpět astenopickými potížemi ve formě dlouhodobých bolestí hlavy, závratě, zhoršení zraku na dálku i na blízkost. Jedním z běžných problémů kancelářských pracovníků je počítačový syndrom – syndrom suchého oka spojený s prací za monitorem," říká Adamyan.



    I když člověk nepracuje, ale jen sleduje film, zátěž na zrak není snížen. Naopak se člověk nechce odtrhnout od zajímavého filmu, nechce měnit pózu, což situaci zhoršuje. Navíc byste měli mít přestávky u počítače každých 20-30 minut – v tomto okamžiku se musíte rozptýlit, vstát, chodit.


    Podle lékaře vývoj onemocnění trvá nějakou dobu, abyste mu zabránili, měli byste včas kontaktovat odborníky.


    Nejnebezpečnější přístroj v době pandemie


    Hlavní dětský oftalmolog Rostovské oblasti Alexandr Ušnikov v rozhovoru pro list Rossijskaja gazeta dříve uvedl, že bezstarostné používání mobilních telefonů v době karantény vám navždy může poškodit zrak.


    Lékař zdůraznil, že mobilní telefony jsou určeny výhradně pro telefonáty a SMS. Za druhý nejnebezpečnější přístroj označil tablet. Podle jeho slov na nich mnohé matky pouští dětem animované filmy, aby nepřekážely dospělým.



    „Malé děti ve věku dvou až pěti let na ně koukají celé dny. To je naprosto nepřípustné. Radši jim dovolte, ať si hrají, kreslí, dělají něco rukama, nebo jim čtěte knížky. Nesmí ale takto zatěžovat zrak,“ varoval Ušnikov.



    Na třetí místo lékař zařadil notebook a osobní počítač. Zdůraznil, že neustálé napínání očního svalu může způsobit jeho křeč. Doporučuje střídání práce a odpočinku.



    „Dospělý člověk může k počítači usednout pět až šestkrát denně asi na jednu hodinu s alespoň třicetiminutovými přestávkami,“ doporučuje odborník.



    Lékař v závěru řekl, že příliš dlouhé soustředění na obrazovku může být příčinou bolesti hlavy, slzení a zrudnutí očí a také zamlženého pohledu do dálky.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑