„Některé provincie se potýkají se třetí vlnou (pandemie koronaviru, pozn. red.). Mezi nimi je Istanbul, Izmir, Kocaeli a Bursa,“ uvedl.
V Turecku byl také zaznamenán smutný rekord. V zemi totiž během 24 hodin zemřelo na koronavirus 168 lidí.
Ruský lékař Sergej Grošev se dříve podělil o to, že některé příznaky mohou člověku rychle napovědět, že se nakazil koronavirem. Vysvětlil, že některé příznaky mohou přetrvávat po dlouhou dobu – podle nich lze například určit, že člověk, který se cítil špatně, onemocněl koronavirem, a ne například běžnou virózou.
Grošev uvedl, že nejčastějšími příznaky přechozeného koronaviru jsou anosmie (změna čichu), ztráta energie, slabost a další.
„Nejčastější a dlouhodobé je zhoršení čichu, slabost spojená s přetrvávající hypoxií v důsledku poškození plic, kašel, dušnost. Takové příznaky přetrvávají u různých pacientů po různě dlouhou dobu,“ upřesnil lékař.
Lékaři připomínají, že covid-19 se může projevit velmi různými symptomy, které mohou lidé cítit poprvé a které pro ně mohou být neobvyklé. Vznik podobných symptomů spojují vědci s individuálními genetickými vlastnostmi organismu.
Jak jsme dříve psali, kromě klasických symptomů, včetně nepřetržitého kašle, vysoké teploty, ztráty nebo změny čichu, může covid u nemocných vyvolávat i jiné pocity.
Podle informací kliniky Mayo může těžký průběh covidu vyvolávat zarudnutí očí kvůli rozšíření cév, oteklost očních víček, nadměrné slzení a výměšky z očí. Může také vzniknout citlivost vůči světlu, kdy se zdá být přirozené světlo příliš ostré a vyvolává podráždění.
Na prstech na nohou, občas i na rukou vznikají bolestivé a svrbící červené skvrny připomínající omrzliny. Bylo zjištěno, že koronavirus může pronikat do mozku a vyvolávat změny duševního zdraví. Nemoc je někdy doprovázena deliriem, kdy má člověk halucinace.
Nevysvětlitelné zvuky, včetně zvonění, bzučení, syčení a pulsace, mají společný název tinnitus. Jeho vznik může také poukazovat na koronavirovou infekci, zejména když má nemocný i jiné symptomy této choroby.