• Vybrat den

    Květen 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Předsedkyně EK oznámila, kdy mohou být první občané EU očkováni proti koronaviru

    25-11-2020 Sputnik CZ 61 340 slov zprávy
     

    „První občané unie mohou být očkováni už do konce prosince, a to už je světlo na konci tunelu,“ řekla.


    Připomenula, že Evropská komise už zajistila šest dohod se společnostmi, které vakcínu vyvíjejí, o dodávkách přípravku do EU, až bude hotov, otestován a dostane povolení. Část z těchto vakcín bude možné předávat také třetím zemím. Celkem byl dohodnut nákup více než dvou miliard dávek vakcín, zatímco obyvatelstvo EU činí kolem 500 milionů lidí.


    Ruská vakcína


    V Ruském fondu přímých investic (RFPI) nevylučují možnost výroby vakcíny Sputnik V v Německu, prohlásil předseda fondu Kirill Dmitrijev v rozhovoru pro televizní stanici Rossija 24.



    „Spolupracujeme s mnoha evropskými zeměmi. Budeme možná vyrábět naši vakcínu mj. i v Německu,“ dodal.

    Oznámil, že 22. října podal fond přihlášku na schválení vakcíny Evropskou lékařskou asociací, a v tomto týdnu očekávají v RFPI velkou delegaci z Francie.



    „Budeme i nadále spolupracovat s Maďarskem… Maďarsko je nesporně jednou z prvních evropských zemí, která aktivně pracuje s naší vakcínou,“ řekl.



    Ministerstvo průmyslu a obchodu RF v listopadu oznámilo, že Moskva projednává s Budapeští výrobu ruské vakcíny v Maďarsku, už se tam připravuje výrobní plocha.


    První na světě


    Začátkem srpna Ministerstvo zdravotnictví RF zaregistrovalo první na světě vakcínu proti covidu-19, kterou vyvinuli na základě dobře prozkoumané platformy vektoru lidského adenoviru odborníci Ústavu epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji za podpory RFPI. Vakcína dostala název Sputnik V.


    V létě prošel přípravek úspěšně dvěma stádii testování na dobrovolnících ve věku 18 až 60 let, u nichž se vytvořila imunitní reakce a protilátky k SARS-CoV-2. Postregistrační fáze studií začala v září. Kromě Ruska se provádějí studie ve SAE, Venezuele, Indii a Bělorusku.


    Třetího stádia se účastní 40 tisíc dobrovolníků, z nichž dostalo první injekci přes 22 tisíc lidí, a 19 tisíc dobrovolníků už dostalo první i druhou injekci.


    V současné době je Sputnik V mezi deseti na světě vyvíjenými vakcínami, které mají nejblíže k ukončení třetí fáze studií a k zahájení masové výroby.


    Ve finálovém stádiu jsou také přípravky od americké společnosti Pfizer a německé BioNTech (BNT162b2, účinnost se odhaduje na 95 procent), od společnosti Moderna (mRNA-1273, účinnost 94,5 procenta) a AstraZeneca (průměrná účinnost 70 procent).



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑