Veto na unijní rozpočet pro období 2021-2027 a finanční balíček pomoci pro ekonomiky v době pandemie zamítli lídři Polska a Maďarska. První plán vyžaduje souhlas kvalifikované většiny, ale finanční pomoc se musí schválit jednomyslně. Dva státy Visegrádské skupiny odmítají zásadu právního státu, kterou je podmíněno čerpání evropských fondů. Zástupci dvou krajin V4 v tom vidí snahu Bruselu šikanovat konzervativnější země, které nepřijímají společnou politiku nelegální migrace.
K vetu sousedních států se vyslovili ministři zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček a jeho kolega Ivan Korčok ze Slovenska. Oba politici se postavili na stranu zakládajících členů EU a navrhli pokračovat v jednání o finanční pomoci bez účasti svých partnerů z V4.
Unijní rozpočet přitom jediným bodem rozděluje postoje států V4. Patří k nim i následující body:
Aktuální názory visegrádských partnerů a jejich strategie jednoho vůči druhému Sputniku okomentoval slovenský právník a expert na geopolitiku a mezinárodní právo doc. JUDr. Branislav Fábry, Ph.D. Je autorem řady monografií o právní problematice a pracuje na Katedře teorie práva a sociálních věd Univerzity Komenského v Bratislavě.
Sputnik: Visegrádská čtyřka byla původně koncipována jako sdružení posilující vliv nových členů EU. Nakolik je V4 životaschopná v kontextu poměrně různorodých zájmů svých členů? Je to nyní spíše územní seskupení než to, čím měla původně být?
Branislav Fábry: Jednota V4 byla a je velmi přeceňována. Od jejího vzniku existovaly vnitřní rozpory mezi členy, zejména mezi Slovenskem a Maďarskem, které bránily vytváření společných politik. I v zahraniční politice existují zásadní rozpory, např. ve vztahu k Rusku, kde Maďarsko a Polsko představují různé póly evropské politiky. Je sice pravda, že V4 by mohla mít svou váhu v rozhodovacích procesech, avšak jednota se objevovala zejména tehdy, když se tyto státy mohly opřít o silného spojence, např. o USA proti Německu a Francii během irácké krize.
Česká republika a Slovensko se společně postavily proti Polsku a Maďarsku v otázce rozpočtu. Znamená to, že první dvě země spíše sázejí na evropskou jednotu a přesněji na solidaritu s Bruselem než na podporu svých visegrádských kolegů?
Jak hodnotíte strategii Polska, které klade větší důraz na regionální sdružení a spolupráci se Spojenými státy než na evropskou solidaritu? Jaké priority v zahraniční politice má Slovensko?
Pozice Polska je výsledkem dlouhodobějších rozporů s Bruselem a Berlínem, a proto Varšava usiluje kompenzovat toto napětí spoluprací v regionu. Slovenská zahraniční politika byla více multipolární, ale to se v roce 2020 začalo měnit. Po zhoršení vztahů s Ruskem a Čínou je SR ochotna riskovat i zhoršení vztahů s Maďarskem a Polskem. Nová vláda se snaží západním velmocím vycházet vstříc i proto, aby měla volné ruce pro restriktivní politiku uvnitř státu. Kdyby totiž Evropská komise chtěla, mohla by vůči Matovičově vládě vznést množství výhrad kvůli autoritářskému stylu vládnutí a porušování právního státu.
Visegrádská skupina byla založena v roce 1991. Přitom se dokázala skutečně spojit a působit jako spolek proti Německu pouze během migrační krize v roce 2015. Tehdy se Německo snažilo uvalit kvóty na uprchlíky. Nemyslíte si, že Visegrádská skupina, která byla původně zamýšlena k posílení evropské jednoty, se změnila v protiváhu vlivu starých členů EU?
Názory vyjádřené v článku se nemusí vždy shodovat s postojem Sputniku.