• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Vědci předpověděli velmi vzácný astronomický jev

    23-11-2020 Sputnik CZ 45 407 slov zprávy
     

    Podle jednoho z průzkumníků, Patricka Hartigana, dochází ke sblížení těchto planet přibližně jednou za 20 let, ale tak blízko k sobě nebyly od dob středověku.



    „Museli byste se vrátit do úsvitu 4. března 1226, abyste na nočním nebi spatřili bližší polohu těchto objektů,“ řekl.



    Když to dovolí počasí, bude možné pozorovat tento jev ze kteréhokoli místa na Zemi, ale nejlepší podmínky budou v blízkosti rovníku.


    Voda může mít několik tekutých stavů


    Vědci pomocí pokusů dokázali, že přechlazená voda může existovat v podobě dvou tekutých fází s různou hustotou, jež se mezi sebou nemísí. Výsledky jejich výzkumu byly zveřejněny v časopise Science.


    Voda je jednou z nejrozšířenějších látek. Přitom má unikátní fyzikální vlastnosti. Při změně tlaku a teplot se nechová tak jako ostatní tekutiny. Anomálie fázových podob vody zkoumají fyzici a chemici celého světa dlouhá léta.



    Všichni znají obvyklou tekutou podobu vody za normálních teplot. Ale již před 30 lety učinili vědci předpoklad, že za supernízkých teplot může mít voda několik tekutých podob.

    Vědci z USA, Kanady, Švédska a Jižní Koreji pod vedením Nicolase Giovambattisty, profesora z Městské univerzity v New Yorku a vedoucího katedry fyziky Brooklynské vyšší odborné školy pomocí experimentů dokázali, že za teploty 63 stupňů Celsia pod nulou může voda existovat při nízkém tlaku v podobě tekutiny s nízkou hustotou, a při vysokém tlaku v podobě s vysokou hustotou.


    Tyto dvě tekutiny mají značně různé vlastnosti, hustotou se liší o 20 % a za příslušných podmínek se mezi sebou nemísí jako ropa a voda.


    „Tato hypotéza odporující intuici byla od počátku jednou z nejdůležitějších otázek v chemii a fyzice vody,“ uvádí zpráva Newyorské univerzity výrok Nicolase Giambattisty. „A to proto, že pokusy, ve kterých se dají získat dvě tekuté podoby hned, jsou velmi složité kvůli, zdálo by se, nevyhnutelnému vzniku ledu v podmínkách, kdy mají teoreticky existovat dvě tekutiny,“ dodává.



    Počítačové modelování se konalo na univerzitách v USA a Kanadě, samotné experimenty zase na Stockholmské univerzitě, Jihokorejské vědecké a technologické univerzitě v Pohangu a také na urychlovačích PAL-XFEL v Koreji a SLAC v Kalifornii.


    „Nebyla zatím vyřešena otázka, jak může existence dvou tekutých fází ovlivnit chování vodních roztoků vcelku a zejména biomolekul ve vodním prostředí,“ řekl Giambattista. „Je to pro nás podnět k dalším výzkumům,“ uvádí.


    Autoři mají za to, že neobvyklé vlastnosti fázového chování vody budou určitě vyžadovat úpravu velkého počtu vědeckých a technických aplikací v takových odvětvích jako kryokonzervace, kryobiologie a nauka o materiálu.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑