• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Vědci hodlají vyvinout lesy nové generace

    23-11-2020 Sputnik CZ 53 326 slov zprávy
     

    Experti předpokládají, že to pomůže zjistit eventuální přednosti smíšeného pěstování a vytvořit lesní masivy nové generace, které slučují ekologické hodnoty s ekonomickou účinností. První výsledky byly zveřejněny v časopise Forests.


    Vědci mají za to, že na rozdíl od plantáží nebo lesních hospodářství, ve kterých pěstují stromy jednoho druhu (monokultury), vzniká ve smíšených lesích mezidruhové vzájemné působení. Tyto dodatečné podmínky mohou kladně ovlivnit nejen vytvoření vyváženějších ekosystémů, ale také jiné přednosti smíšených plantáží, například zvýšení rychlosti růstu stromů.


    Autoři výzkumu zkoumají složité vzájemné působení dvou druhů, hybridního topolu (Populus) a trnovníku akátu (Robinia pseudoacacia L.) na smíšené plantáži. Odborníci zkoumají vliv teplot, srážek, stav půdy a další zvláštnosti životního prostředí.




    „V raných etapách založení plantáže vidíme mocnější vliv prostředí než vzájemné působení druhů. Podle růstu stromů sílí také vzájemné působení. Objevili jsme diferenciální expresi jistých genů,“ sdělil profesor z Göttingenské univerzity a šéf Vědeckého a vzdělávacího střediska genomových výzkumů SFU Konstantin Krutovskij.



    V aktivních živých buňkách probíhá nepřetržitě exprese genů, transformace genetického kódu do funkčních produktů, kyseliny ribonukleové (RNA) a bílkovin.


    Za účelem prozkoumání mezidruhového působení zkoumají vědci diferenciální expresi genů přes prozkoumání hladiny a rozmanitosti různých RNA, transkriptů. Analyzují je pomocí moderní genetické technologie s vysokým sekvenováním posloupností nukleotidů v RNA.



    „Vyčleňujeme totální RNA z individuálních stromů a plně ji sekvenujeme, tedy určujeme nukleotidové posloupnosti transkriptů všech expresních genů. Podle počtu transkriptů zjišťujeme, které geny a s jakou intenzitou fungují, a porovnáváme různé stromy s různými genotypy, jež rostou v čistých a smíšených lesích,“ vysvětlil svoji technologii Krutovskij.



    Vědci mají za to, že výsledky jejich výzkumu pomohou ve vysázení lesů nové generace, které by slučovaly ekologické hodnoty s ekonomickou účinností.


    Odborníci sdělili, že potřebují dlouholeté sledování, aby pochopili vzájemné působení různých druhů na smíšených lesních plantážích a také jejich vzájemné působení s faktory životního prostředí. První získané výsledky svědčí o nových perspektivách výzkumu a umožňují doufat v získání nových zajímavých výsledků.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑