• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Turecko protestuje kvůli kontrole nákladní lodi ve Středozemním moři

    23-11-2020 Sputnik CZ 73 332 slov zprávy
     

    „V rámci kontroverzní operace IRINI, která se provádí s nejasnými cíly, německá vojenská loď Hamburg provedla kontrolu lodi pod tureckou vlajkou MV Roseline A, která přepravovala barvy a laky a humanitární pomoc z tureckého přístavu Ambarli do libyjského města Misuráta. Protestujeme proti takové neoprávněné násilné akci,“ uvedl mluvčí.


    Nutno podotknout, že kontrola lodě byla ukončena na naléhání turecké strany, která má právo požadovat náhradu způsobené škody.



    Dne 31. března zahájila Evropská unie novou námořní misi IRINI, která má sledovat dodržování zbrojního embarga OSN vůči Libyi. Podle EU vojenská mise zabraňuje pašování zbraní a přírodních zdrojů v Libyi. Evropané informují OSN o každém porušení embarga. Ke sledování nelegálních dodávek zbraní přes pozemní hranice a leteckou cestou využívá Evropská unie satelity a letecký dohled. Mandát mise IRINI potrvá do 31. března 2021. EU doufá, že zastavení nelegálních dodávek zbraní stranám konfliktu v Libyi přispěje k nastolení míru v této zemi. Na začátku června přijala Rada bezpečnosti OSN jednohlasně rezoluci o prodloužení zbrojního embarga vůči Libyi o rok.

    Kritika IRINI


    Mise IRINI byla však několikrát kritizována za to, že nebyla schopna zabránit dodávkám zbraní do Libye. V polovině června se evropské vojenské lodě účastnící se operace IRINI pokusily zkontrolovat nákladní loď s vlajkou Tanzanie, která byla pod ochranou tureckého námořnictva. Turecká strana prohlídku plavidla provést odmítla.



    Účastníci společné libyjské vojenské komise na jednáních v Ženevě 23. října dosáhli dohody o příměří v Libyi, která vstoupila v platnost okamžitě, a rovněž souhlasili, že všichni zahraniční bojovníci musí zemi opustit do tří měsíců. Příměří se nevztahuje na skupiny označené OSN jako teroristické. Vytváří se společná policejní skupina, která bude dohlížet na bezpečnost.


    V Libyi pokračuje konfrontace mezi Vládou národní jednoty v čele s Fajizem as-Sarradžem, která kontroluje Tripolis a území na západě země, a Libyjskou národní armádou Chalífy Haftara, která spolupracuje s parlamentem na východě. Vláda národní jednoty je podporována Tureckem a Katarem a Libyjská národní armáda zase Egyptem a SAE. Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že cílem úsilí v Libyi by mělo být obnovení suverenity a státnosti země.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑