• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Čína předkládá návrhy na světový řád po pandemii

    22-11-2020 Sputnik CZ 48 619 slov zprávy
     

    V listopadu tohoto roku, kdy se nejvyšší představitelé zemí G20 účastní 15. summitu, svět čelí ještě vážnější krizi, než byla finanční krize v roce 2008. „Na konci tohoto roku zažívá lidstvo nejvážnější pandemii za poslední století, v jejímž důsledku zemřelo více než milion lidí. Světová ekonomika upadá, vliv pandemie koronaviru je mnohem závažnější než důsledky globální finanční krize z roku 2008,“ řekl čínský prezident Si Ťin-pching.


    Projev Si Ťin-pchinga na 15. summitu G20 měl název „Společný boj proti pandemii, vytváření společné budoucnosti“.


    Vytvoření globální bariéry


    Čínský prezident ve svém projevu vyzdvihl práci na vakcínách. Zdůraznil, že Čína splní svůj závazek podporovat a pomáhat rozvojovým zemím tím, že zpřístupní vakcíny proti covidu-19 celému světu.



    Snižování překážek globální hospodářské obnovy


    „Je nutné snížit tarify a bariéry a prozkoumat možnost liberalizace obchodu se základním zdravotnickým materiálem. Musíme nadále harmonizovat politiku a standardy a také vytvářet ‚expresní koridory‘, které usnadní vyrovnaný pohyb lidí,“ řekl Si Ťin-pching a vyzval k prosazování tvorby jednotného zdravotního systému Kód zdraví prostřednictvím všeobecně uznávaného dvourozměrného kódu.


    Vyčlenění úlohy digitální ekonomiky


    Si Ťin-pching vyzval k podpoře zdravého růstu digitální ekonomiky a ke společnému vytváření prostředí pro digitální rozvoj, které bude otevřené, spravedlivé, nestranné a nediskriminační. Je třeba překonat těžkosti, které přináší rozvoj digitální ekonomiky v oblasti zaměstnanosti, daní a také dobrých životních podmínek zranitelných skupin obyvatelstva, a překonat „digitální propast“.



    Realizace rozvoje v širším prostoru


    Si Ťin-pching uvedl, že Čína překonává své vlastní potíže a plně implementuje Iniciativu pro pozastavení dluhové služby (DSSI), kterou předložila skupina G20, v celkové výši přes 1,3 miliardy USD. Čína rovněž navrhuje svolat v příhodnou dobu mezinárodní konferenci o snižování ztrát v potravinářském průmyslu.


    Skupina G20 musí hrát větší roli v globálním řízení


    Pandemie koronaviru je jednou z největších krizí lidstva, během boje proti infekci se projevily zjevné mezery v globální správě. Čínský prezident Si Ťin-pching ve svém projevu na summitu G20 zdůraznil, že v období po epidemii by skupina G20 měla převzít větší odpovědnost za zlepšování mezinárodního řádu a globální správu věcí veřejných.


    Posílení mezinárodního systému pod vedením OSN


    Globální hrozba a krize vyžadují silnou globální reakci. Na summitu, který se konal v září tohoto roku, u příležitosti 75. výročí založení OSN, čínský prezident Si Ťin-pching vyslovil „tři zásady ochrany“: ochrana mezinárodního systému v čele s OSN; ochrana mezinárodního řádu, jehož základem je mezinárodní právo; ochrana klíčové role OSN v mezinárodních záležitostech. Si Ťin-pching ve svém projevu 21. listopadu zopakoval: „Podporujeme OSN v lepším dosažení globálního konsensu, mobilizaci globálních zdrojů a koordinaci globálních opatření.“



    Optimalizace struktury řízení v podmínkách ekonomické globalizace


    Čínský prezident Si Ťin-pching zdůraznil nutnost rozhodné obrany multilaterálního obchodního systému, který je založen na mezinárodních normách a vyznačuje se transparentností, nediskriminačním přístupem, otevřeností a inkluzivitou. „Musíme se postavit proti jednostrannému přístupu a protekcionismu a postavit se výzvám ekonomické globalizace, s cílem otevřenějšího, inkluzivnějšího, komplexnějšího, vyváženějšího a vzájemně výhodnějšího prosazování ekonomické globalizace.“


    Usilování o zdravý rozvoj digitální ekonomiky


    Ve svém projevu 21. listopadu čínský prezident Si Ťin-pching zdůraznil význam společného úsilí o vytvoření otevřeného, vyváženého, spravedlivého a nediskriminačního prostředí pro rozvoj digitální ekonomiky. Vyjádřil ochotu vést o tomto tématu rozsáhlé diskuse a formulovat pravidla pro globální digitální správu na základě „Globální iniciativy pro zabezpečení dat“, kterou Čína zahájila v září tohoto roku.


    Zvyšování potenciálu pro reakci na globální výzvy


    Čínský prezident Si Ťin-pching zdůraznil, že nejnaléhavější úkoly dneška spočívají v posílení globálního systému veřejného zdraví, prevenci a kontrole koronavirové infekce a dalších infekčních nemocí. „Zároveň musíme zintenzivnit mezinárodní spolupráci v oblasti ochrany životního prostředí, abychom zachovali náš společný domov,“ řekl čínský prezident. Ještě před tím, 17. listopadu na 12. zasedání nejvyšších představitelů zemí BRICS, zdůraznil: „Globální oteplování se kvůli pandemii nezastaví, takže při konfrontaci se změnami klimatu si nemůžeme dát pohov ani na chvíli.“


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑