• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Očakávaný reštart európskej ekonomiky s otáznikmi

    22-11-2020 Zem & Vek 47 713 slov zprávy
     

    Viacročný opakovaný európsky rozpočet na roku  2021-2027 v objeme 1,1 bilióna eur a doteraz neexistujúci fond obnovy v objeme 750 miliárd eur, by mali byť podľa predstav vrcholových funkcionárov EÚ a predstaviteľov jej členských štátov atómovými finančnými bombami na záchranu, obnovenie a naštartovanie koronavírusovou pandémiou poznačenej ekonomiky nášho kontinentu. Pôvodná predstava týchto politikov bola iná nielen z hľadiska príjmových zdrojov a výdavkových nákladov, ale aj koľko z ponúkaného objemu peňazí bude úverových a teda návratných a koľko garantovaných a teda nenávratných peňazí.


    Samozrejme, že inú predstavu naplnenia ako aj čerpania mali najviac zadlžené ekonomiky z južných štátov eurozóny a inú šetriace ekonomiky. Tiež bola iná predstava od čistých prispievateľov do rozpočtu a od jeho čistých dlžníkov, iná od členských štátov eurozóny a iná od tých ostatných a takto by sme mohli pokračovať až sa napokon našlo kompromisné riešenie, s ktorým musia súhlasiť národné parlamenty všetkých členských štátov EÚ a napokon európsky parlament. Pre poriadok veci si pripomíname, že Slovensko malo z európskeho rozpočtu dostať 18,6 miliardy eur a z fondu obnovy 7,5 miliardy eur.


    Hrozba rozpočtového provizória


    Nemecko, ako terajšia predsednícka krajina v Rade Európy, však pretlačila do schvaľovacej mašinérie európskeho rozpočtu podmienku o dodržiavaní   právneho štátu, bez ktorej nebude možné peniaze z neho čerpať. Vopred sa vedelo, že s ňou nebude súhlasiť Maďarsko, Poľsko a najnovšie sa pridalo aj  Slovinsko. Podľa ich názoru, si výklad právneho štátu nemôže prisvojiť politik, ale len nezávislý súd, bez stanoviska ktorého hrozí jeho zneužitie. Odporcom doteraz nikto nevysvetlil, čo treba rozumieť pod dodržiavaním princípov právneho štátu, keďže Maďarsko odmieta európske podmienky prijímania migrantov a Poľsko presadzuje doma konzervatívnu politiku. Ostatní chápu tieto postoje ako „vydieranie“ ostatných členov, čo ohrozuje včasnosť použitia peňazí, spomínané v úvode, na nevyhnutné potreby.


    A tak sa čakalo na závery štvrtkovej mimoriadnej videokonferencie, ktorá však nepriniesla žiadny posun v riešení tejto situácie. Práve naopak, vyjadrenia predstaviteľov na oboch stranách neboli už pred ňou ústretové. Na jednej strane sa hovorilo o vydieraní a právnej neistote vo fungovaní únie a na druhej strane niektorí západní politici hovorili o schválení oboch rozpočtov aj bez súhlasu blokujúcich krajín. Do konca roku je potrebná ich ratifikácia tam, kde peniaze, pre v úvode spomínané dôvody, sú nevyhnutné.


    Nemecká kancelárka však sľúbila, že z pozície terajšej predsedníckej funkcie v Rade Európy, ktorá čerpanie peňazí  zo spomínaných rozpočtov podmienila len dodržiavaním princípov právneho štátu, sa v spolupráci aj s predsedkyňou Európskej komisie, pokúsi nájsť kompromisné riešenie tak, aby sa napokon hospodárenie s peniazmi v oboch rozpočtoch neuskutočňovalo od budúceho roka provizórnym spôsobom.


    Na základe tohto vyhlásenia, predsedovia vlád Poľska a Maďarska sľúbili, že pokiaľ sa bude mechanizmus právneho štátu prezentovať inak, ako bol doteraz zo strany európskych politikov podávaný, nebudú viacročný európsky rozpočet na roky 2021-2027 a ani s tým súvisiaci fond obnovy, ďalej vetovať. Nechajme sa teda prekvapiť.


    Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm



    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.



    CHCEM PODPORIŤ


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.



    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑