• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Ruská armáda v souvislosti s konfliktem v Náhorním Karabachu dostala nové bezpilotní letouny

    21-11-2020 Sputnik CZ 54 349 slov zprávy
     

    Zdroje na ministerstvu obrany uvedly, že nejnovější bezpilotní průzkumný systém absolvoval prověrku v Jižním vojenském okruhu. Mimo jiné se podílel na strategickém cvičení Kavkaz-2020. Samotný malý stroj je pro radary protivníka téměř neviditelný. Software s prvky umělé inteligence a vysokou automatizací procesu vyhledávání mu umožňují vyhodnotit prostředí a najít cíle v minimálním čase.



    Dron detekuje záření z radarových stanic, z nichž každá má své vlastní charakteristiky a zvláštnosti. Je také schopen určit směr zdroje signálu, jeho přibližný rozsah a souřadnice. Informace z dronu o identifikovaných cílech lze přenášet nejen do kontrolního bodu, ale také vysílat přímo na palubu letadla nebo vrtulníku a varovat je před nebezpečím.

    Podle názoru bývalého velitele 4. armády letectva a protivzdušné obrany generálporučíka Valerije Gorbenka hrály tyto systémy důležitou roli v době konfliktu v Náhorním Karabachu.



    „Turecké drony tam pracovaly velmi efektivně. A systém protivzdušné obrany arménské strany byl slabý,“


    řekl odborník.


    SMS od dronu


    Ruská vojska již mají sériový dron zapojený do radioelektronického boje. Komplex Leer-3 je postaven na základě modifikovaného průzkumného bezpilotního letadla Orlan-10, které je široce používáno ve vojskách. Lehké přístroje o hmotnosti 18 kg jsou určeny k rušení mobilní komunikace. Navíc mohou plnit roli základnové stanice tím, že posílají na všechny telefony ve svém dosahu SMS zprávy.



    Podle ruského ministerstva obrany by původní verze Leer-3 mohla blokovat běžný provoz až 2 000 telefonů GSM v okruhu 6 km. Bylo také uvedeno, že komplex byl modernizován, aby byl účinný proti jiným standardům a frekvencím mobilní komunikace.

    Tato zařízení mají také prvky radiotechnické rozvědky. Leer-3 se používá k vyhledání míst seskupení mobilních telefonů, s cílem určení místa jejich výskytu. Nalezené souřadnice jsou přenášeny do automatizovaného systému řízení boje a může na ně být rychle zaútočeno pomocí dělostřelectva nebo letectva.


    Takový dron může zůstat ve vzduchu až 10 hodin a pracovat ve vzdálenosti až 120 km od řídicího vozidla. Je postaven na podvozku Kamaz-5350, který mu umožňuje pohyb po silnicích a nerovném terénu. Pro vzlet a přistání nepotřebuje Orlan přistávací plochu. Bezpilotní letadlo může být vypouštěno z lehkého modulárního katapultu přepravovaného ve stejném vozidle. Na zem se vrací pomocí padáku.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑