• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Amnesty International kritizuje polskou policii za zásah proti tamním protestům. Policisté tvrdí, že na ně lidé útočili

    21-11-2020 Sputnik CZ 72 356 slov zprávy
     

    Poklidných demonstrací se podle ředitele Amnesty Europe Nilse Muižniekse zúčastnily ženy všech věkových kategorií bojující za svá práva.



    „Jsme proto zděšeni, když vidíme nadměrné použití síly ze strany policie, nepřiměřená obvinění vznesená vůči demonstrantům a projevy veřejných činitelů, které by mohly podnítit další násilí vůči protestujícím,“ uvedl Muižnieks.




    Připomeňme, že danou demonstraci uspořádalo hnutí Celopolská stávka žen (Ogólnopolski Strajk Kobiet). Tato protestní akce měla mít původně podobu blokády budovy parlamentu, tu však již v průběhu dne obklopila policie. Demonstranti, převážně ženy, se místo toho rozhodli pro protestní pochod centrem Varšavy.

    Nicméně, několik polských médií nyní tvrdí, že policisté v civilu použili proti demonstrantkám obušky a slzný plyn, za což si ve čtvrtek vysloužili kritiku také od varšavského primátora Rafala Trzaskowského.


    K věci se vyslovil i polský ministr vnitra Mariusz Kamiński, který ve čtvrtek v parlamentu uvedl, že varšavští policisté takové prostředky použili proto, že na ně demonstranti zaútočili.


    Mluvčí varšavské policie Sylwester Marczak ve čtvrtek prohlásil, že v souvislosti se středečními protesty policie vzala do vazby 20 lidí, z nichž 13 zadržela za páchání trestných činů, jako bylo například napadení policisty. Kromě toho Marczak konstatoval, že byl protest vzhledem k platným epidemilogickým omezením nezákonný a že neměl klidný průběh.



    Nepokoje v ulicích a zákaz potratů v Polsku


    Zmiňme, že protesty proti dalšímu zpřísnění interrupční legislativy probíhají v Polsku od 22. října. Tehdy tamní ústavní soud rozhodl, že umělé přerušení těhotenství pro vývojové vady plodu je protiústavní. Verdikt v podstatě znamená téměř úplný zákaz interrupcí v převážně katolickém Polsku.



    Za zmínku stojí i to, že 98 % uměle přerušených těhotenství v Polsku dosud tvořily právě případy, v nichž byl poškozen samotný plod. Tyto případy ale ústavní soud postavil mimo zákon a svůj krok zdůvodnil tím, že legislativa umožňující potrat poškozených plodů je neslučitelná s ústavou.

    Uvádí se, že výjimku by nadále měly mít pouze případy, kdy byla žena znásilněna, nebo pokud bylo dítě počato v incestu. Legálně by pak žena v Polsku mohla podstoupit potrat také v případech, kdy je ve vážném ohrožení její zdraví.


    Zpřísněná legislativa však dosud stále nebyla oficiálně zveřejněna ve sbírce zákonů, což je podmínkou pro to, aby vstoupila v platnost.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑