• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Lež, pomluvy a manipulace s fakty“. Ředitel ČRo se důrazně ohradil proti článku Hlídacího psa a chystá právní kroky

    21-11-2020 Sputnik CZ 41 1014 slov zprávy
     

    „Veřejnoprávní Český rozhlas pod vedením Reného Zavorala opět vykročil o pořádný kus vstříc vládnoucí politické moci,“


    tvrdí ve svém článku Neumann.

    Svědčí o tom podle něj například Zavoralovo angažování manželky hradního kancléře Alexandry Mynářové v práci Rozhlasu nebo angažování „vesměs tuctového“ moderátora Lubomíra Veselého. Vedení veřejnoprávního rozhlasu vyčítá rovněž i to, že prý „vyštvalo“ investigativního novináře Janka Kroupu.



    Na adresu Xavera Veselého pak dotyčný poznamenal, že „jeho hlavní předností je servilita vůči mocným a fakt, že je oblíbencem Miloše Zemana, Andreje Babiše či Václava Klause mladšího“.

    Jen díky tomu, podle Neumanna, Veselý získal exkluzivní prostor každý všední den na všech regionálních stanicích ČRo.



    „A to přesto, že jeho každodenní tlachání se známými lidmi nemá s českými a moravskými regiony nic společného. Nicméně pro Zavoralovo vedení ČRo se stal průkopníkem nového moderátorského stylu – kritici mu říkají


    ‚držák mikrofonu‘. Takoví lidé – na rozdíl od Moravce, Nory Fridrichové, Jakuba Železného či Marka Wollnera – totiž svým šéfům nepřidělávají problémy s politickou a byznysovou věrchuškou. Právě naopak!“ porovnal Neumann Veselého s moderátory ČT.

    A tak celý Český rozhlas má podle něj mnohem víc preferencí než Česká televize: „Ten rozdíl bije do očí již delší dobu. Ať udělají Česká televize, její ředitel Petr Dvořák či nejvýraznější tváře veřejnoprávní obrazovky cokoliv, slíznou to od vládních politiků či z Hradu se vší parádou. Stejně tak od jejich ‚prodloužených paží‘, tedy jimi protlačených lidí v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání či v Radě České televize. Naproti tomu Český rozhlas vedený René Zavoralem se v přízni mocných doslova hřeje a členové Rady ČRo se rozplývají nad způsobem, jakým veřejnoprávní rádio vede.“



    Reakce ředitele ČRo


    Ředitel Českého rozhlasu René Zavoral se po zveřejnění článku obrátil na redakci Hlídacího psa s prosbou publikace jeho vyvracejícího stanoviska vůči znění článku. Server jeho prosbě vyhověl, ale odpověď Zavorala uvedl spolu se svým redaktorským komentářem.



    „Zavoralův text pravidla slušné polemiky nesplňuje, mimo jiné proto, že se vymezuje vůči tvrzením, které si ředitel Zavoral do textu spíše projektuje, než že by v komentáři Ondřeje Neumanna byla takto obsažena. Úvodní odstavec, v němž Zavoral hrozí právními kroky a opakovaně osočuje autora i redakci ze lži, považuje redakce sice za zcela irelevantní, podobně jako závěr jeho ‚prohlášení‘, publikujeme jej ale celé, v podobě, jak k nám dorazilo: jako dokument doby a náhled do myšlení a argumentace generálního ředitele prestižní instituce,“


    stálo v komentáři Hlídacího psa.


    V samotném stanovisku ředitel ČRo napsal, že se důrazně ohrazuje „proti lžím, pomluvám a manipulacím s fakty v článku Ondřeje Neumanna“. „Jsem připraven se proti nepravdivým informacím bránit, a zvážím proto v této souvislosti i veškeré možné právní kroky,“ varoval.

    Zavoral následně trvá na tom, že se jeho veřejnoprávní instituce při provozování své činnosti plně řídí příslušnými zákony a vysílání ČRo je tedy zcela nezávislé. Navíc Ondřej Neumann podle něj neodkazuje na žádný zdroj či podklad svých tvrzení a neuvádí žádné důkazy o tom, že by vysílání ČRo porušovalo pravidla stanovená zákonem.
    Ředitel ČRo rovněž reagoval na obvinění z toho, že činí kroky vedoucí k „normalizaci“ veřejnoprávního rozhlasu.



    „Ondřej Neumann často a rád používá slovo ‚normalizace‘. Normalizace, tedy období po srpnu 1968, spočívala v postupném odstavení politického vedení, ve stranických čistkách, v likvidaci vybraných společenských struktur a v drastických represích včetně obnovení cenzury. Pokud pan Neumann aplikuje termín ‚normalizace‘ na Český rozhlas, je takové tvrzení zcela nepravdivé a znevažuje a poškozuje tím jméno ČRo jako instituce i práci všech jeho zaměstnanců, kteří tvoří zcela svobodně a zodpovědně; jejich práci nikdo neovlivňuje, nikdo je za jejich názory nepronásleduje,“ tvrdí Zavoral.



    Pokud jde o nabídku práce Alexandře Mynářové, Zavoral uvedl, že moderátorka již v ČRo pracovala v letech 2010 až 2015, a že s její prací vedení stanice, pro kterou tehdy pracovala, bylo úplně spokojeno. Dodal, že Mynářová bude moderovat zábavný pořád, jenž nepředpokládá účast hostů z oblasti politiky.


    „Paní Mynářová nemůže být diskriminována pro svůj rodinný poměr – právě to patří do doby totalitního režimu a právě normalizace před rokem 1989,“ vzkázal Zavoral Neumannovi.



    Co se týče Janka Kroupy, ředitel ČRo odmítl Neumannovo tvrzení o tom, že byl novinář vedením ČRo „vyštván“. Odešel prý naopak na vlastní žádost, jelikož se dostal do sporu s Radou.



    „Pan Neumann také ‚zapomněl‘ zmínit, že odvysílanými příspěvky a pořady Janka Kroupy na téma hospodaření Agrofertu se následně zabývala i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání jako orgán dohlížející na dodržování právních předpisů v oblasti rozhlasového a televizního vysílání, a Prohlášení Generálního ředitele ČRo, a konstatovala porušení § 31 odst. 3 zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání. Abych se držel vyjádření Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, porušení objektivity a vyváženosti shledávala Rada v tom, že daná problematika byla prezentována jednostranně bez konfrontace s názory a stanovisky odborníků a posluchačům nebyl nabídnut vyvážený pohled na dané téma,“ doplnil.




    Zavoral rovněž nesouhlasil se závěry Neumanna ohledně moderátora Lubomíra Veselého, jenž podle výsledku evaluačního výzkumu z října naopak sklízí pozitivní reakce ze strany posluchačů regionálních stanic ČRo.

    Na závěr ještě dodal, že článek pana Neumanna se podle něj zcela vymyká standardním principům novinářské profesionality, vzhledem k čemuž vyjádřil přesvědčení, že „cílem textu bylo dehonestovat Český rozhlas“ i jeho osobu.


    „Ostatně, tento záměr se zdá být pojítkem většiny článků, které se na serveru Hlídací pes týkají mé osoby či mých aktivit coby generálního ředitele ČRo,“ dodal Zavoral.


    Přestřelka na sociální síti


    Jistý spor však pokračoval i dále, a to když se na Twitteru záhy objevila reakce Neumanna na Zavoralovo stanovisko.


    „Ředitel Českého rozhlasu René Zavoral se do mě pustil hlava nehlava. Po dnešku je jasné, že jeden z nás je lhář a normalizátor. Na avizovaný soud se samozřejmě těším…“ napsal ředitel Ústavu nezávislé žurnalistiky.


    V komentářích pod příspěvkem pak bylo možné najít další odpověď Zavorala.



    „Dobrý večer, uveřejnit mou reakci, aniž byste před ni předřadili vaši nápovědu čtenářům, jak mou reakci chápat a jak je nasměrovat tím správným směrem, nešlo, že? Chápu a rozumím…“ stálo v komentáři ředitele Českého rozhlasu.






    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑