• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Spacáková revoluce 2.0: Slavná herečka chce vyzvat veřejnost k obraně ČT. Lipovská čelí výhrůžkám

    19-11-2020 Sputnik CZ 52 900 slov zprávy
     

    Odvolání Dozorčí komise ČT vyvolalo bouřlivé reakce a vypadá to, že i po týdnu stále budí velké vášně. Celou věcí se zaobíral Senát, jehož stálá komise pro sdělovací prostředky se shodla na tom, že způsob odvolání nebyl v souladu se zákonem o České televizi. Argumentoval přitom tím, že zákon dle právních analýz neumožňuje odvolat všechny členy najednou, a navíc údajně nebyly uvedeny zákonné důvody pro odvolání Dozorčí komise dle zákona o České televizi. Uvedl to mimo jiné i senátor Marek Hilšer.



    „Rozhodnutí Rady ČT je v případě odvolání Dozorčí komise a i v případě jiných rozhodnutí dlouhodobě zatíženo vadou spočívající v nedostatku transparentnosti, a to především v oblasti řádného odůvodňování jejích rozhodnutí. Transparentnost rozhodování Rady ČT je přitom nezbytnou podmínkou pro naplnění práva veřejnosti na kontrolu činnosti České televize jako média veřejné služby,“ došla k závěru senátní komise.




    Pekarová Adamová: ČT opět bojuje o svou nezávislost


    K věci se vyslovila také předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, která chce posunout danou záležitost zase o něco dál. Žádá totiž, aby byla projednána také v poslanecké sněmovně.



    „Do Rady ČT jsme vždy prosazovali kandidáty, kteří mají pro tuto funkci profesní a morální předpoklady. Zvoleni vládní většinou, opřenou i o SPD a Trikolóru, byli ti, kteří se netají svou nevraživostí vůči médiím veřejné služby. Výsledkem je, že ČT opět bojuje o svou nezávislost,“ dodala k tématu na sociální síti.






    ​Podle ní totiž nesmíme dopustit, abychom se vydali maďarskou a polskou cestou.



    „Pokud se proto ukáže, že odvolání Dozorčí komise Rady ČT bylo v rozporu se zákonem, vyvolali bychom v Poslanecké sněmovně hlasování o odvolání těch členů rady, kteří jej porušili,“ napsala na svém Twitteru.




    A vypadá to, že bránit ČT a její nezávislost mají v úmyslu i někteří další senátoři či spolky, jako je například Milion chvilek pro demokracii). Není tedy divu, že je na členy Rady ČT, kteří Dozorčí komisi odvolali, vyvíjen velký tlak, který se zatím jen stupňuje.

    Zneužívá se majetkoprávní nejasnost, tvrdí Institut


    Svůj pohled na věc nastínil i think tank Institut svobody a demokracie (ISDe), jehož členkou je jedna z radních, Hana Lipovská. Organizace si totiž mimo jiné stojí za tím, že zvolením ekonomky Lipovské se v Radě začaly po dlouhé době „hýbat ledy“.



    „Tento proces, na jehož konci může být navrácení České televize občanům této země, je zatížen výhrůžkami, pomluvami, osočováním a ode dneška i novinářským a PR agenturním mobbingem. Jako záminka pro ohrožení „svobody slova“ se zneužívá majetkoprávní nejasnost v TS Ostrava,“ zní jejich další vyjádření.



    Institut také přiznává, že Lipovská v současné době čelí „nehoráznému chování“ ze strany některých zaměstnanců médií.



    „Například kameraman ČT ji po jednání Rady ČT dlouze a detailně natáčel, jak si rovná dokumenty, jak je dává do tašky, jak si obléká kabát. Redaktorka týdeníku Respekt Ivana Svobodová ji pronásledovala po ulici, dorážela na ni svými dotazy, opřenými o údajné investigativní fotografie ze sídla ISDe, kde Hana Lipovská působí a od sousedů žádala soukromé informace o místě bydliště a o poštovní adrese,“ nechal se slyšet ISDe.





    A v této souvislosti byla zmíněna také jistá podobnost s tzv. spacákovou revolucí z přelomu tisíciletí. V té době byla současná prezidentka ISDe Jana Bobošíková v roli ředitelky zpravodajství ČT pronásledována kamerami až na toaletu.



    „Její kancelář v ČT měla pomočené dveře. Jen fotografie od sousedů chyběly, protože v roce 2000 nebyly mobilní telefony ještě vybaveny fotoaparáty. Zato měla poškozené auto, dveře pomazané exkrementy, polité barvou a musela mít ochranku,“ vzpomíná ISDe, který je zklamán tím, že se stále používají metody 50. let 20. století.




    Mimo jiné Institut prosí o podporu své členky, kterou považuje za odvážnou a vzdělanou ženu, která spatřuje v liberálním progresivismu nebezpečí pro svobodu a demokracii.

    Aňa Geislerová a její vyjádření


    Celou událost si nenechaly ujít ani známé osobnosti. Jednou z nich je i česká herečka Aňa Geislerová, která se také staví za nezávislost České televize. Dotyčná totiž na sociální síti sdílela prohlášení uskupení nezávislých občanských iniciativ Festivalu svobody, které vyjádřilo ochotu protestovat a vyzvat veřejnost k obraně Česká televize. Stane se tak v případě, pokud podle něj budou porušovány zásady veřejné služby, ohrožena otevřenost, nestrannost a nezávislost především zpravodajství a publicistiky.



    Herečka se do Lipovské opřela a zkoumala, zda byla radní někdy kreativní a stvořila něco uměleckého.



    „Slečno/paní Lipovská, jestli můžu (a to můžu, jste veřejný činitel), vy už jste někdy něco vytvořila? Máte za sebou nějakou činnost, která by se dala nazvat jako prospěšná? Veřejně prospěšná? Něco, co by se dalo nazvat uměním, ovládáte? Vytvořila jste někdy něco kreativního?“ zajímala se.



    Poté pokračovala tím, že je pozoruhodné, čemu Lipovská jako ekonomka věnuje svou pozornost.



    „Ale rozhledem, zkušeností a morálním postojem to vlastně odpovídá těm chlebíčkům... Hlídejte je. Pozorně! A doporučuju vám někdy zajet na mezinárodní filmový festival nebo festival televizní tvorby. Možná by vám došlo, co znamená slovo reprezentace. Teď však chlebíčkům zdar a ať si nikdo nedá ani drobek navíc,“ zakončila ironicky své vyjádření Geislerová.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑