• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    V Praze odstraňují zbytky pomníku maršála Koněva. Kámen z podstavce sochy bude znehodnocen

    19-11-2020 Sputnik CZ 35 662 slov zprávy
     

    Připomeňme, že na začátku letošního dubna nechaly úřady Prahy 6 odstranit pomník sovětského maršála Ivana Koněva. Podle iniciátora odstranění starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře měl být pomník umístěn v Muzeu paměti 20. století.



    „Dnes byly zahájeny práce na finálním odstranění zbytků pomníku na náměstí Interbrigády. Prostor bude srovnán na úroveň okolí a na dovezenou ornici bude vysazena tráva. Omlouváme se za hluk spojený s probíhajícími pracemi,“ napsala městská část na sociální síti.




    Na celou akci následně na Facebooku začali reagovat uživatelé. Někteří se zajímalo o to, co se stane s jednotlivými deskami památníku.



    „Měl bych dotaz. Na jaře se intenzivně řešily situace, kdy byly jednotlivé desky památníku rozkrádány. Dnes se všechny likvidují krumpáčem... Nebylo vhodné je znovu využít nebo nabídnout na rozebrání?“ ptal se jeden z komentujících.




    Na jeho dotaz mu vedení města odpovědělo následovně: „Dobrý den, díky za dotaz. Kámen z podstavce sochy bude znehodnocen, aby jej nebylo možné znovu použít. Záměr je vyhnout se tomu, že si jej někdo pořídí jako „trofej“ a bude s ním úmyslně nakládat nedůstojným způsobem.“

    S touto odpovědí ale mnozí nesouhlasili a poznamenávali, že jde o „poněkud neúčelné nakládání s majetkem“.



    „Nepřemýšleli jste třeba, že mohly být některé části pomníku využity v rámci nových návrhů? Tohle je opět "hurá akce" a mrhání veřejnými prostředky…“ myslí si další uživatel.



    Jiní pak podotýkali, že odstranění sochy vnímají jako prázdné plácnutí do vody ve jménu PR některých komunálních politiků. „Zbytečné a drahé. Historickou realitu nelze přepsat bojem se sochami,“ zněl jejich názor.


    Odstranění sochy


    Památníky maršála Sovětského svazu Ivana Stepanoviče Koněva, který se podílel na osvobození Prahy, již v minulosti čelil řadě útoků. Socha vojevůdce, která donedávna stála na náměstí Interbrigády v pražské Bubenči, tak byla opakovaně poškozována. Poté, co 21. srpna 2019 vandalové polili památník barvou, vedení městské části prohlásilo, že nemůže zajistit jeho bezpečnost a začalo hledat cestu, jak se sochy zbavit.



    V září minulého roku městská část Praha 6 odhlasovala odstranění pomníku. Podle starosty Ondřeje Koláře není socha ani válečným hrobem, ani není pod ochranou mezinárodního práva. Nahradit by ji měl památník osvoboditelů Prahy.


    Dne 3. dubna 2020 starosta využil nouzového stavu, kdy byl v zemi v souvislosti s epidemií koronaviru striktně omezen volný pohyb na veřejnosti, a nechal sochu odstranit.



    Dříve v srpnu primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib (Piráti) rozhodl, že pamětní deska připomínající podíl Rudé armády v čele s maršálem Koněvem na osvobození Prahy od nacistů nebude po rekonstrukci navrácena na zeď Staroměstské radnice.

    Protivníci maršála obviňují, že se údajně podílel na přípravě invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968, ale jak uvádí Velvyslanectví Ruské federace v Praze, archivní údaje jeho účast nepotvrzují. Maršál Koněv vzhledem k věku v době události už ve vedení sovětské armády nebyl a jediné, co ho s Československem spojuje, je podle dokumentu velení operacím při osvobozování Prahy v květnu roku 1945.


    Zhoršení česko-ruských vztahů 


    Za zmínku stojí, že tato kauza zhoršila vzájemné vztahy mezi Ruskem a Českem. Ministerstvo zahraničí RF označilo tyto akce za „pobuřující a cynické“. V Kremlu prohlásili, že by Moskva raději viděla Koněvův pomník obnovený na českém nebo ruském území. Vyšetřovací výbor RF zahájil trestní stíhání za veřejné zneuctění symbolů vojenské slávy Ruska. Ruští vyšetřovatelé hodlají dovést k soudu účastníky odstranění pomníku. Český prezident Miloš Zeman nazval odstranění pomníku hloupostí ze strany málo významných českých politiků.



    Tentýž měsíc psala česká média s odkazem na zdroje z tajných služeb, že ruský diplomat dovezl do Prahy jed ricin, kterým měli být údajně otráveni čeští politici, kteří přijali rozhodnutí o odstranění sochy Koněva, o odhalení pomníku vlasovcům a přejmenování náměstí před ruskou ambasádou na náměstí Borise Němcova. Tato informace ale nebyla potvrzena. Nicméně byli z Prahy na začátku června vypovězeni dva zaměstnanci společnosti Rossotrudničestvo a brzy na to následovalo vypovězení z Moskvy dvou zaměstnanců Českého kulturního střediska.


    Kvůli zhoršeným vztahům se obě země dohodly, že proběhnou konzultace podle smlouvy z roku 1993 o vzájemné spolupráci a přátelských vztazích. Za českou stranu bude jednat ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák, za ruskou pak první náměstek ministra zahraničních věcí RF Vladimir Titov.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑