• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Nelegální migranti zadržení v Česku požadují finanční odškodnění

    16-11-2020 Svobodné Noviny 78 491 slov zprávy
     

    V lednu policie zadržela v Ústí nad Orlicí pět Afghánců bez dokladů a poslala je na 90 dní do uprchlického centra, Nejvyšší správní soud ČR však tento krok policie zrušil. Dva z migrantů se nyní domáhají finanční kompenzace a požadují, aby jim ministerstvo vnitra zaplatilo 180 000 korun za nemajetkovou újmu.


    Žádost o odškodnění za umístění migrantů do uprchlického střediska podala Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU), která oba muže zastupuje. OPU je financováno Nadací Open Society Praha, Organizací spojených národů, fondy Evropské unie a celou řadou dalších organizací.


    Cizinecká policie zadržela pětici mladých Afghánců na autobusové zastávce v Ústí nad Orlicí 13. ledna. Neměli s sebou žádné dokumenty a tvrdili, že jim je 17 let. Řekli, že strávili rok a půl na cestě z Afghánistánu přes Pákistán, Írán, Turecko, Řecko, severní Makedonii a Srbsko, odkud jeli nákladním vlakem do České republiky.



    „Nechci, aby mou žádost o azyl posuzovala Česká republika, mým cílem je Německo. Požádal jsem o co nejrychlejší propuštění, abych se dostal do Německa,“ řekl jeden z uprchlíků při výslechu.


    Tento případ může skončit tak, že český stát bude uprchlíky platit, protože Nejvyšší správní soud zpochybnil rozhodnutí policie o zadržení migrantů.


    Policie muže poslala do zařízení pro cizince, ale také si okamžitě nechala ověřit jejich věk. Podle českého zpravodajského portálu Idnes.cz rentgen ukázal, že jsou výrazně starší, než tvrdili.


    Organizace pro pomoc uprchlíkům zpochybnila výsledky testů a zažalovala policii za převoz cizinců do zařízení pro dospělé.


    Pobočka krajského soudu, která se případem zabývala, se letos v únoru postavila za rozhodnutí policie ve všech pěti případech.


    „Podle výsledků rentgenu provedeného na levém zápěstí a distálním předloktí je dospělý ve věku nejméně 27 let,“ řekl o jednom z uprchlíků soudce krajského soudu Aleš Korejtko.


    Spor však pokračoval a organizace podala stížnost na zastavení činnosti a ve všech pěti případech uspěla. Nejvyšší správní soud zrušil rozhodnutí policie o zajištění a verdikty krajského soudu.


    Přestože policie rychle prověřila skutečný věk zadržených mužů, rozhodla se také zadržet je na 90 dní. To byla podle Nejvyššího správního soudu chyba.


    Podle soudců musí být zadržení mladistvých cizinců nebo těch, kteří tvrdí, že jsou nezletilí, dočasné, dokud se nepotvrdí nebo nerozptýlí pochybnosti o jejich věku. To musí odpovídat době zadržení stanovené policií, která by měla trvat pouze dny.


    Podle Nejvyššího správního soudu tak měla policie po obdržení výsledků rentgenových snímků po 12 dnech vydat nové rozhodnutí o zadržení.


    Podle zástupce Organizace pro pomoc uprchlíkům Afghánci pravděpodobně po propuštění z uprchlického zařízení opustili Českou republiku a pokračovali v cestě do Německa. Avšak organizace s nimi ztratila kontakt.


    Ministerstvo vnitra dosud nevydalo rozhodnutí o finanční kompenzaci.






    Reklama



    loading...









    Loading...











    Podobné články





    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑