• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Credit Suisse zhodnotil vakcínu Sputnik V

    15-11-2020 Sputnik CZ 89 492 slov zprávy
     

    Použití dvou vektorů lidského adenoviru ve vývoji ruské vakcíny proti koronaviru Sputnik V umožní překonat eventuální problémy, jež mohou souviset s existencí imunity vůči těmto vektorům, což zvýší účinnost vakcíny, praví se v analytické zprávě Credit Suisse.



    „Inspirovala nás upřímná diskuse o použitých lidských virových technologiích. Podle našeho názoru je 92% účinnost vakcíny pozitivním faktorem pro prognózy ohledně vakcíny AstraZeneca, jejíž data očekáváme možná na začátku prosince. Nicméně zdůrazňujeme, že AstraZeneca používá adenovirový vektor šimpanze, zatímco Sputnik používá dva různé druhy lidských adenovirových vektorů,“ praví se v zprávě, kterou získal k dispozici Sputnik.



    Analytici z Credit Suisse zdůraznili, že se přístup Gamalejova ústavu k vývoji vakcíny Sputnik V podobá přístupu společností J&J a CanSino k vývoji vlastních vakcín. Ve všech případech používají adenovirové vektory.



    „Hlavní rozdíl Sputniku spočívá v použití dvou různých adenovirových vektorů pro první (rAd5) a druhou (rAd26) dávku vakcíny. Umožní to zřejmě překonat problémy související s již možnou existující imunitou vůči těmto lidským vektorům,“ zdůraznili analytici Credit Suisse.

    Dále se praví, že se na jednáních mluvilo o možnosti krátké doby působení vakcíny, kterou srovnali s vakcínami proti chřipce, ve které se rovněž používají adenovirové vektory. Její účinek netrvá déle než 3-6 měsíců. „Ale podle tvrzení účastníků diskuse je účinek vakcinace po první injekci desetkrát větší, po druhé injekci dvojnásobně větší,“ připomněli autoři zprávy.


    Přednost „suché“ formy vakcíny


    Existence lyofilizované formy ruské vakcíny proti covidu-19 Sputnik V může být předností při dopravě vakcíny do těžce přístupných míst, i když výroba této formy vyžaduje více času a zdrojů než výroba vakcín, které je třeba uchovat za nízkých teplot, míní analytici Credit Suisse.


    Vakcína v podobě prášku nepotřebuje zvláštní podmínky uchování při dopravě.



    „Vakcína může být uchována v lyofilizované formě (suchý, trochu zmrazený prášek), což může být předností při jejím rozdělení a dopravě do těžce přístupných oblastí. Pomůže to překonat problémy, na které narážejí jiné vakcíny, které potřebují uchování a dopravu v chladu,“ praví se ve zprávě.



    „Údaje (uveřejněné v Lancetu) svědčí o tom, že účinnost zmrazené vakcíny (uchované za teploty 18-20 stupňů pod nulou) se dá podle imunogennosti srovnat s vakcínou v lyofilizované formě (uchované za teploty 2-8 stupňů nad nulou). Ze své strany zdůrazníme, že výrobní kapacity během pandemie dají přednost zmrazeným vakcínám, protože výroba lyofilizované formy zabere víc času a víc zdrojů,“ praví se ve zprávě.



    Sputnik V


    Sputnik V je první zaregistrovaná vakcína na světě založená na dobře prozkoumaném lidském adenoviru. Patří mezi 10 vakcín vyvíjených na světě v seznamu Světové zdravotnické organizace (WHO), které se nejvíc přiblížily k ukončení třetí fáze klinických testů a spuštění hromadné výroby. Rusko zaslalo WHO žádost o urychlenou registraci a rekvalifikaci vakcíny.


    Dnes se konají klinické testy Sputniku V v Rusku za účasti 40 tisíc dobrovolníků. Klinické testy probíhají rovněž v Bělorusku, SAE, Indii a Brazílii. První prozatímní analýza údajů ze třetí fáze klinických studií v Ruské federaci prokázala účinnost vakcíny Sputnik V na úrovni 92 %.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑